Повече щатски компании изпреварват прогнозите си за продажби от когато и да било през последните четири години, подпомагайки да се подкрепи най-голямото повишение на щатските индекси от 1936 година насам.

Междувременно печалбите на компаниите от Уолстрийт изпреварват прогнозите за седмо поредно тримесечие.

Стабилизирането на световната икономика и по-високите от очакванията резултати доведоха до това индексът S&P 500 да се повиши с 29% от 2 юли насам.

Индексът превиши 1 300 пункта на първи февруари, което е най-високата му стойност от 31 месеца насам.

През изминалата седмица широкият индикатор се повиши с 2.7% до ниво от 1 310.87 пункта.

Приходите на компаниите от индекса могат да регистрират повишение от 7.5% през настоящата година, което би било най-високия темп от 2007 година и би ги отвело при рекордно в историята ниво от 1.017 трлн. щатски долара, според анализатори участвали в допитване на Bloomberg.

Продажбите на щатските компании са се понижили с 13% за периода между ноември 2008 година и октомври 2009 година, в следствие на кризата.

Индексът S&P 500 отбеляза повишение от 26%, откакто Бернанке сигнализира през август миналата година, че Фед ще изкупува щатски облигации в усилията си да стимулира икономиката на страната.

Повишението доведе до това 82% от щатските компании да се търгуват над 200-дневната си пълзяща средна, което е най-високият подобен процент от април миналата година насам.

Последният път, когато процентът е бил толкова висок, е стартирало понижение от 16% в широкия индикатор.