Щатските пазари отпразнуваха най-добрия си старт на годината от 1997-ма насам, а силното повишение започва да създава настроения в масата инвеститори, че е възможно да станем свидетели на известна корекция надолу.

За това свидетелства фактът, че широкият индикатор, барометър на световните финансови пазари - S&P 500 не се е понижавал с повече от 1% от 28-ми декември миналата година, което е 29-ти пореден ден на търговия.

Това е най-дългия подобен период от 37-дневния му такъв приключил на 19-ти януари 2011-та година.

В същото време този факт създава усещането в много от пазарните наблюдатели, че пазарът може да се насочи към известна корекция.

Въпросът който следва е дали подобна корекция ще бъде последвана от паническа разпродажба от инвеститорите, или ще привлече нови средства и капитали, закъсняли да се включат в ръста, поради изчакване на връщане.

От 28-ми декември миналата година до момента, индексът S&P 500 се е повишил с 8%. Ако се вземат 10 дни по-рано в предвид, повишението възлиза на значително повече – 12%.

Нещата стават още по-притеснителни от факта, че ключови сектори, като финансовият, технологичният и този на метериалите са регистрирали двойно по-голям от посочения ръст.

Няколко анализатора излязоха през изминалата седмица да предупреждават инвеститорите да „приберат своите печалби“ и да изчакат по-добри времена.

Като една от причините за това бе посочен факта, че дори традиционно силно „мечи настроени“ светила, като Рубини например, стават положително настроени за пазара.

Дали връщането ще е лека корекция, или по-значително такова предстои да видим, при всички положения обаче, инвеститори с по-слаби нерви е добре да си зададат въпроса могат ли да преживеят една „по-значителна“ корекция, срещу перспективите за продължаване на ръста.

* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции и други активи