И за второто тримесечие на 2010 г. българската икономика ще регистрира спад, но той ще е по-слаб в сравнение с този за първото (3.6%) и ще е около 1%. Това се казва в най-новия доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) „Икономиката на България - юли 2010", като в него се чете още, че сегашните очаквания са малко по-песимистични в сравнение с тези от предходния доклад на центъра.

„Слаб растеж на годишна база очакваме едва през четвъртото тримесечие на 2010 г. или първото на 2011 г.", прогнозират експертите от ЦИР. „За годината като цяло очакваме слаб спад близо до нулата. Едва, когато у нас бъде регистрирано едновременно значително забавяне на спада на годишна база и растеж на база предходното тримесечие бихме могли да говорим за признаци на същинско отлепяне на икономиката ни от дъното".

Оттам обръщат внимание и на забавянето в спада в икономиката през първото тримесечие на тази година (на 3.6% след 5.9% за четвъртото тримесечие), спрямо ускореното й свиване през цялата 2009 г.

На база предходното тримесечие, обаче, спадът се задълбочи (съответно от 0.7% на 1.2%) и това не е добра индикация за скорошно излизане на страната ни от рецесията, смятат от ЦИР.

В основните световни икономики вече е налице растеж - както на база предходното тримесечие, така вече и на годишна база. Данните показват, че чак на третото или четвъртото тримесечие с три поредни ръста на тримесечна база (Белгия, Чехия, Германия, Франция, Малта, Холандия, Швеция, Швейцария, Япония) или с поне два ръста, но по-значителни (Италия, Унгария, Австрия, Португалия, а също и САЩ) вече се регистрира и ръст на годишна база.

„Този 3-4 тримесечен лаг във времето, който забелязваме за другите страни между темповете на база предходното тримесечие и на база същото тримесечие от предходната година, е основание да очакваме, че ако българската икономика съумее да забави спада си на тримесечна база през второто тримесечие и да постигне ръст през третото и четвъртото (също на база предходното тримесечие), то вероятно ще може да се надяваме на ръст на годишна база едва през четвъртото тримесечие на 2010 или първото тримесечие на 2011 г.", се чете още в доклада на Центъра за икономическо развитие.

Забавянето на общия икономически спад през първото тримесечие на 2010 г. от страна на производството на БВП се дължи на забавяне на спада и в трите икономически сектора (аграрен, индустрия, услуги), а от страна на използването на БВП - на продължаващия растеж на износа на стоки. Размерът на самия спад (3.6% на годишна база) се обуславя в най-голяма степен от спада в сектор услуги, който вече трето поредно тримесечие е с по-голям отрицателен принос в спада на БВП в сравнение с отрицателния принос на индустрията. От страна на използването на БВП с най-голям отрицателен принос за размера на спада през първото тримесечие са крайните потребителски разходи, се казва в доклада.

„Спадът в сектора на индустрията не само се забави, но е много по-слаб (едва 0.9%), в сравнение със задълбочаването му през четвъртото тримесечие (на 7.5%). При това спадът в индустрията се дължи само на строителството, а забавянето му се дължи на така очаквания растеж на добавената стойност в промишлеността", коментират от ЦИР. „Двигател в промишлеността ще продължи да бъде износът - тенденцията на растеж на годишна база на промишлените продажби за износ (от ноември м.г. насам) е устойчива. Същевременно спадът на добавената стойност в строителството се задълбочи на 13.1% и то ускорено".

Спадът в сектора на услугите през първото тримесечие, макар и по-висок от този в сектор индустрия, продължи да се забавя - до 1.2%. С най-голям отрицателен принос за този спад са отраслите „транспорт, складиране и съобщения" и „операции с недвижими имоти".

Същевременно финансовото посредничество реализира растеж след еднократен спад за последното тримесечие на м.г.. Продължава спадът в търговията, паралелно на динамиката на крайното потребление на домакинствата. Най-значителния си спад с 8.2% регистрира отрасъл „хотели и ресторанти".

В динамиката на аграрния сектор големите амплитуди продължават - спадът му за първото тримесечие на 2010 г. (с 1.3%) значително се забави след спад за последното тримесечие на 2009 г. с 11.3%.

Характерно за спада от страна на крайното използване на БВП е, че за първото тримесечие на 2010 г. той е формиран в най-голяма степен от спада на индивидуалните потребителски разходи на домакинствата, за разлика от края на миналата година, когато с най-значителен принос за размера на спада на икономиката на годишна база бяха инвестициите.

Спадът на инвестициите остава двуцифрен (14.9%), но се сви над два пъти в сравнение със спадовете за предишните две тримесечия. Забавянето на спада на потреблението на домакинствата през първото тримесечие до 7.3% е твърде слабо (след задълбочаването му за четвъртото до 8%).

Вече второ поредно тримесечие износът на стоки и услуги расте на годишна база (с 0.8% за четвъртото тр. на м.г. и с 5.9% за първото тр. на 2010 г.), но трябва да се отбележи, че този растеж се дължи изцяло на растеж и то ускоряващ се в износа на стоки (съответно 2.8% и 10.9%) при паралелно задълбочаващ се спад в износа на услуги (съответно 7.3% и 11.5%).

Същевременно, тенденцията на свиване на спада на вноса на стоки и услуги се ускорява (след близо 20% за четвъртото тр. на м.г. спадът за първото тр. на 2010 г. е вече едва 2.6%). Най-вероятно реалната динамика на общия внос ще се обърне в растеж в близките тримесечия, тъй като след 5 последователни тримесечия на спад във вноса на стоки сега е регистриран макар и слаб растеж - с близо 2%. Започва свиване на спада на вноса на услуги (след най-значителния досега спад с 32% за четвъртото тр. на м.г., сега той е 21.7%).

От март насам промишленото производство е вече над нулата на годишна база, и то благодарение на преработващата промишленост. Продажбите за износ на преработващата промишленост растат от ноември насам, и то доста бързо от март насам. От март насам започна да расте и оборотът й на вътрешния пазар, макар и все още доста по-слабо и по-колебливо в сравнение с този на международния.

„За второто тримесечие на 2010 г. очакваме растеж на добавената стойност в промишлеността на годишна база. В строителството също наблюдаваме възходящ тренд от началото на годината, свързан с продължаващо забавяне на спадовете на месечната продукция на годишна база, особено бързо в гражданско-инженерното строителство", се посочва в доклада. „За второто тримесечие на 2010 г. очакваме, че спадът на добавената стойност в този сектор ще е по-слаб в сравнение с този за първото тримесечие на 2009 г. Растеж, но все още слаб, евентуално може да се очаква едва през третото тримесечие, под влияние на динамиката в гражданско-инженерното строителство".

Краткосрочните данни за оборота в търговията на годишна база също имат възходящ тренд от март насам, но все още остават в територията под нулата. След като от декември до април търговията на дребно също беше под нулата, от май се наблюдава растеж, и това е знак за постепенно, но бавно възстановяване, както на търговията, така и на вътрешното търсене. „За второто и третото тримесечие можем да очакваме забавяне на спада на добавената стойност в търговията в сравнение с този за предходното тримесечие", смятат от ЦИР.

Бизнес климатът в сектор услуги (без търговия) има като че ли най-благоприятен тренд в сравнение с другите три наблюдавани сектора, и то особено в месеците април-юни, което е основание да очакваме през второто и третото тримесечие още по-слаби спадове в услугите в сравнение с този за първото тримесечие.

„Тази картина на краткосрочните данни формира очакванията ни за по-слаб спад на БВП за второто тримесечие (около 1%), като основни аргументи за това са очакванията ни за растеж на добавената стойност в промишлеността от страна на производството и продължаващ растеж на износа, от страна на използването на БВП", се чете в доклада.