Китайската икономика вече е в етап на „трудно приземяване“, коментира Адриан Моват, стратег в JPMorgan Chase & Co.

„Ако погледнете данните за страната, то би следвало да се спрат дебатите за това какъв е сценарият за приземяване на китайската икономика“, коментира Моват пред финансовото издание Bloomberg.

Продажбите на автомобили се понижават, производството на цимент и стомана също, акциите на строителните компании губят. Всичко това показва, че е в сила по-лошият сценарий за охлаждане на нагорещената икономика на страната, допълва специалистът.

Индексът, следящ представянето на китайската борса, Shanghai Composite Index загуби 2.6% от стойността си вчера, или най-много от 30 ноември насам. Това се случи след коментарите на премиера на страната, че цените на имотите са все още „далеч от разумните нива“.

Думите на премиера се възприеха като знак за запазване на ограниченията на пазара на имоти в страната и по-нататъшни мерки за привеждане на цените към по-достъпни нива за населението, дори и подобни мерки да заплашват ръста в най-бързоразвиващата се основна световна икономика.

Данни от миналата седмица показаха, че промишленото производство в страната през първите два месеца на годината се е повишило с най-малко от 2009 година насам, а продажбите на дребно са се повишили с по-малко от очакваното.

Тежките времена пред китайската икономика ще окажат значителен негативен ефект на световното възстановяване като цяло и особено на стабилността в Европа.

До голяма степен възстановяването в световен мащаб зависи от това във водещите развиващи се икономики, като Китай, Индия и останалите членки на БРИКС.