От най-голямото изложение за потребителска електроника в Барселона стана ясно едно нещо – жестоката конкуренция между производителите се прехвърля към цената от досегашната надпревара за по-добри характеристики и по-голям екран.

Индустрията сега поглежда към бързо-развиващия се сегмент на смартфоните в ценовия диапазон от 100 долара, или по-малко, на фона на забавянето в сектора на най-луксозните смартфони.

„В момента всички смартфони изглеждат еднакви“, коментира Бен Ууд от CCS Insight, след като разглежда осем големи зали с предложения от водещите производители. „Възможността на водещите марки като Samsung, Apple и Nokia да се диференцират от останалите производители става все по-малка“, допълва още анализаторът.

Ръстът в сектора на смартфоните се очаква да се забави през тази година и да продължи да се забавя до 2018 г., като средните цени на устройствата се понижиха значително. Търсенето идва основно от развиващи се пазари, като Китай и Индия, които пък наблягат на по-евтини устройства, предвид на по-ограничените възможности на потребителите.

Така в момента повечето производители са се насочили към производство на бюджетни модели в границите на 100 долара и по-малко. Този род устройства правят компромиси с черти като големина и качество на екрана, обем оперативна и вътрешна памет, както и качество на правените снимки.

Към момента големите печеливши при нискобюджетните модели се оказват китайските производители Huawei, Lenovo, TCL Communications, както и все още не толкова популярни марки като Gionee, Oppo и CorePad. Последните се очаква да се превърнат във водещи световни производители през следващите години.

Промяната в структурата на пазара на смартфони накара вече водещ производител като Nokia да представи смартфон с конкурентната платформа Android, за да задоволи глада за евтини устройства.

Моделът Nokia X бе представен в Барселона, като цената му ще е 89 евро, или 155 долара.

Според прогнози на IDC продажбите на смартфони в диапазона около 100-150 долара са се утроили през изминалата година до 159 милиона спрямо 45.4 милиона година по-рано.

Дори по-голям ръст са регистрирали продажбите на смартфони в диапазона между 50 и 100 долара, които са нараснали до 19.5 милиона през изминалата година от едва 900 000 година по-рано.

Китайският производител ZTE, специализиран в производството на бюджетни смартфони, очаква ръст на продажбите си до 60 милиона през тази година. Компанията обаче е заплашена от тенденцията на повишение на цените на компонентите, които са сериозно изпитание пред цялата индустрия.

Въпреки това от китайския производител заявяват, че в момента работят по промяна на технологията на смартфоните, която ще даде възможност без значително намаляване на качеството да се постигнат разходи за устройство в рамките на до 50 долара. Това ще позволи компанията да представи устройство с подобна цена до края на годината.

Това, според изпълнителния директор на компанията, би отговорило на глада за смартфони в африканските страни, където хората не могат да си позволят да дадат значително повече от 50 долара за „умен телефон“.

Сред най-успелите при нискобюджетните модели са смартфоните от семейството Alcatel Onetouch. Те са позиционирани в диапазона между 100 и 150 долара и са голям хит в Европа и Южна Америка. Марката се притежава от хонгконгската компания TCL.

Успехът на моделите е толкова голям, че бяха представени два нови модела от фамилията по време на изложението на цени под 100 долара, които имат възможност да работят с мрежи 4G.

Не всички производители се целят в ниския клас. Така например от един от водeщите китайски производители - Нuawei, предпочитат да позиционират моделите си в рамките на около 300 евро.