Златото поевтиня в понеделник, тъй като инвеститорите прибираха печалби, след като миналата седмица покупките им доведоха до едномесечен връх на метала. Рекордните цени на петрола и слабостта на долара обаче могат да предизвикат нови покупки. Благородният метал спадна до 926.60/927.50 долара спрямо нива на затваряне в петък в Ню Йорк от 927.20/928.20 долара за тройунция, когато беше достигнат връх от 930.40 долара за тройунция, докато петролът отчиташе рекордни стойности, а акциите на американските борси поевтиняваха.

Засега шансовете са на страната на златото, тъй като петролът отчита силно покачване, а сега протичащият спад най-вероятно ще намери подкрепа при нивата от 920 долара. Съпротива на първо време е 935 долара за тройунция. На физическия пазар днес спекулантите прибираха печалби, докато бижутерите бяха в изчакване на корекция за извършване на покупки.

Цената на петрола наближи нивата от 142 долара за барел по време на азиатската търговия, като силата на горивото идва от опасенията за доставките и слабостта на долара.

Американският фючърс на лекия суров петрол със срок на доставка месец август нарасна с 1.57 долара до 141.78 долара за барел след затваряне в петък на рекордните 140.21 долара и достигнати нива през деня от 142.99 долара за барел. Английският фючърс на сорта Брент със срок на доставка също месец август напредна с 1.55 долара до 141.86 долара за барел. Контрактът затвори в петък на рекордните 140.31 долара за барел след достигнат рекорд през деня от 142.97 долара за барел.

Според анализатори пробивът на нивата от 140 долара води до продължение на възходящия тренд. Зад този тренд стоят опасенията, свързани с нестабилната обстановка в Нигерия и геополитическите проблеми в Близкия изток, както и слабостта на долара. Рекордните цени на петрола дават и тема на разговор по време на Световния конгрес за петрола, който започна в неделя вечерта в Мадрид и се провежда на всеки три години. Четиридневният конгрес ще бъде на тема запазване на доставките на адекватни нива, балансиране между търсенето и предлагането, крехкото състояние на резервите и резкия скок на цената.

На срещата се очаква да присъстват президента на ОПЕК, председателя на Международната агенция за енергетика и министри от Нигерия, Русия, Венецуела, Индия, Франция и Холандия. Към тях ще се присъединят шефовете на големи международни петролни компании като американската “ExxonMobil ”, китайската “ CNOOC”, английската “BP”, англо-холандската “Shell”, руската “Rosneft” и френската “Total”.

Отдел “Анализи валутни пазари”,
ФК “Логос-ТМ” АД