Американски съд нареди на Apple да плати над половин милиард долара на университет, след като технологичната компания не се съобрази с по-ранно съдебно решение, съобщава ВВС.

Apple беше подведена под съдебна отговорност през 2014 г. заради използване на технология, разработена от преподавател и неговите студенти, в чиповете на iPhone без разрешението на университета Уисконсин-Медисън.

Apple трябваше да плати около 234 млн. долара, след като загуби делото за патент. Сега сумата нараства повече от два пъти, защото компанията продължила да използва технологията. Съдията съобщи, че заради допълнителните обезщетения дължимата сума е стигнала до 506 млн. долара.

Въпреки това Apple се надява глобата да бъде отменена и обжалва присъдата. Сумата все пак е по-малка от първоначално поисканото обезщетение от университета в размер на 862 млн. долара. Причината е, че съдът установи, че Apple не е нарушила преднамерено микрочип технологията на университета.

Въпросният патент очертава начин за повишаване на изчислителната способност чрез предвиждане как ще бъдат използвани процесорите. Apple получи собствен патент за сходен метод.

Първоначалният иск се отнасяше за използването от Apple на изобретението в процесорите й А7, А8 и А8Х, които се срещат в устройства като iPhone 5S и iPad Air 2. Apple не промени чиповете, след като загуби спора през 2015 г., нито изтегли съответните продукти от продажба, поради което съдът й налага по-голяма глоба.

Освен това университетът иска допълнителна компенсация заради трайното нарушаване на патента от Apple в чиповете й А9 и А9Х, които присъстват в моделите й iPhone 6S и iPad Pro. Но последвалото съдебно дело беше замразено, докато съдът разгледа обжалването на Apple.