Руският бюджет губи между 19 и 30 млрд. долара от фиктивни банкови операции
Руският фиск губи между 500 и 800 млрд. рубли (19-30 млрд. долара) годишно от фиктивни банкови сделки, обяви председателят на централната банка на странат днес.
Под фиктивни сделки се разбира банкови операции, които се сключват с различна от декларираната цел, уточни още Сергей Игнатиев в изявление пред руския парламент.
Операциите по предоставяне на заеми за легален бизнес са най-разпространената форма на фиктивни транзакции. Целта на подобни сделки най-често е да се извадят на бял свят пари от сивата икономика.
Паричните трансфери към сметки на чуждестранни офшорни компании с цел заплащане на стоки и услуги, без те реално да прекосяват границата, са други широко разпространени начини за пране на пари.
В действителност много често такива операции се използват за заплащане на "сив" внос, трафик на наркотици и др. подобни сделки.
Трансферите към офшорни компании се изчисляват на около 3-4 млрд. долара на месец, заяви още централният банкер.
За огриначавето на "прането на пари" в страната от Централната Банка на страната настояват да се дадат правомощия да се отнемат банкови лицензи, в случай на констатиране на системни нарушения.