ЕК определи бюджетното състояние на страната ни като стабилно
Европейската комисия определя бюджетното състояние на България като стабилно, съобщиха от Представителството на комисията в София, цитирани от БТА.
В същото време България e насърчавана да постигне по-висок излишък от планирания засега за 2007 г. и да поддържа достатъчен бюджетен излишък през следващите години в подкрепа на макроикономическата стабилност и на намаляването на външните дисбаланси.
Заключенията на комисията са направени след оценка на конвергентните програми на България, Румъния и Латвия. От представителството на ЕК в София припомнят, че България представи първата си конвергентна програма, която обхваща периода 2006- 2009 г. година, на 5 януари 2007 година. Според оценката на ЕК бюджетният резултат през 2007 г. би могъл да бъде по-висок от заложения в програмата, а рисковете в бюджетните прогнози за 2008 г. и 2009 г. изглеждат като цяло балансирани.
В същото време обаче вижданията за данъчната политика, представени в програмата, могат да се окажат проциклични за 2007 г., което не би съответствало на Пакта за стабилност и растеж. Според ЕК като цяло средносрочното бюджетно състояние е добро, но планираното намаляване на бюджетния излишък при добрите икономически условия през 2007 г. би означавало проциклична бюджетна визия и увеличава съществуващите външни дисбаланси.
Следователно, посочва комисията в становището си, Съветът трябва да прикани България да постигне по-висок от планирания бюджетен излишък през 2007 г. и да продължи да поддържа добри позиции, за да подкрепи макроикономическата стабилност и да ограничи високия външен дефицит; да подобри допълнително ефективността на публичните разходи особено чрез реформа на системата на здравеопазването.
Комисарят за икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуния е отбелязал на пресконференция днес в Брюксел своето безпокойство, че оценяваните страни предвиждат разхлабване на данъчните политики през 2007 г., в период на благоприятен икономически растеж, което не съответства на целта да се водят благоразумни данъчни политики и да се осигури устойчиво сближаване, включително чрез намаляване на външния дисбаланс и контролиране на инфлацията.
България е насърчавана да поддържа доброто си бюджетно състояние, а Румъния да се стреми към по-амбициозен път към бюджетна консолидация, е казал Алмуния, цитиран в съобщението. Според еврокомисаря Латвия има устойчиви финанси в дългосрочен план, но трябва внимателно да избягва проциклични политики, за може да се справи с нарастващите неравновесия в своята икономика.