Енергийните министри на страните от ОПЕК принципно се споразумяха да запазят равнището на производството си непроменено.

Решението ще бъде официално оповестено по-късно днес, като от октомври миналата година 10-те страни членки на ОПЕК се споразумяха да намалят производството си с 1.7 млн. барела на ден, което според анализатори не е било ефективно въведено в пълния му размер.

Подобно решение за запазване на производството се подкрепя от енергийния министър на най-големия производител на петрол сред страните - Саудитска Арабия.

В месечния си доклад, изнесен във вторник, Международната енергийна агенция отчете, че добивът на петрол от страните от ОПЕК е възлизал на 26.8 млн. барела на ден през изминалия месец.

Въпреки понижението на производството от страните от ОПЕК обаче, цената на петрола се движи в границите между 50 и 60 долара за барел през последните месеци, което е значително под рекордната му стойност от над 78 долара за барел, постигната през изминалото лято, но с 40% над нивата му на търговия през същия период на 2004 година, сочат още данните.

Днес цената на петрола регистрира известно повишение в очакване на решението на ОПЕК, както и след данните за запасите на петрол в САЩ, отчели по-малък от очакванията ръст.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през април се търгуват с повишение от 37 цента до ниво от 58.53 долара за барел, спрямо вчерашното му ниво на затваряне.

Повишение отбелязаха и фючърсите на петрола тип брент добавили днес 24 цента към стойността си до ниво от 61.30 долара за барел с доставка през април по време на търговията си на лондонската стокова борса.