Nokia ще инвестира 200 млн. евро в нов завод в Румъния
Най-големият световен производител на мобилни телефони - финландската компания Nokia планира да инвестира 200 млн. евро в завод в Румъния, съобщиха официални правителствени източници на страната.
Очаква се да бъде подписан меморандум с финландската компания през следващата седмица, сочат още изнесените данни.
Инвестицията ще стане реалност на фона на повишението на производството на телефони с 30%, но въпреки това компанията усеща недостиг на производствен капацитет.
Правителството на страната също ще инвестира 33 млн. евро в проекта за изграждане на инфраструктурна система.
Очаква се заводът да наеме 15 000 души, като това е последната стъпка, предприета от голям международен концерн за разширяване на производството си към страната след присъединяването й към ЕС от началото на годината.
Специалистите очакват чуждестранните инвестиции в северната ни съседка през тази година да възлязат на 7 млрд. евро.
През изминалата година страната регистрира рекорден размер на чуждестранни инвестиции на фона на наличието на относително евтина и квалифицирана работна сила.
Добри остават перспективите пред страната за нарастване на инвестициите "на зелено" и през следващите години, като се очаква те да достигнат нови рекордни стойности.
Финландската телекомуникационна група Nokia и германският й конкурент Siemens обединиха дейностите си в сферата на телекомуникационното оборудване и мрежите, създавайки по този начин третата по големина в света група в бранша, след шведския Ericsson и обединението Lucent-Alcatel.
Всяка от компаниите ще държи по 50% от Nokia Siemens Networks, чиито прогнозни годишни продажби са за €16 млрд.
Новата група, чиито активи се оценяват на 30 млрд. долара, ще бъде базирана във Финландия и ще се ръководи от сегашния шеф на Nokia Networks Саймън Бересфорд-Уайли.
Сливането бе продължение на тенденцията по консолидиране на телеком индустрията в отговор на конкуренцията на азиатските компании от сектора. Nokia и Siemens се надяват, че ще успеят да намалят разходите, съкращавайки дублиращите се отдели за изследвания и разработки.