Осем лотарийни милионери изгубили всичко
На някои хора парите им носят само още повече проблеми. Ето няколко такива истории, включващи много глупави постъпки, наемни убийци, алчни роднини и разбити мечти.
За повечето хора да спечелиш от лотарията е постигнатата американска мечта. За някои от печелившите обаче, това се оказва по-лошо от кошмар.
„Да удариш джакпота не е това, което хората си представят,” казва Евелин Адамс, която е печелила от лотарията на Ню Джърси не един, а два пъти – през 1985 и 1986 г. Спечелените от Адамс пари са общо 5.4 млн. долара, от които днес няма и следа, а самата тя живее във фургон.
„Всички искаха парите ми. А аз така и не се научих да казвам кратката думичка „не”. Ако имам отново този шанс бих била много по-разумна” казва Адамс, която губи и голяма част от парите на ротативки в Атлантик Сити.
На социални помощи
Уилям Бъд Поуст спечелил 16.2 млн. долара от лотарията на Пенсилвания през 1988, а днес живее от социални помощи.
„Иска ми се това никога да не се беше случвало. Беше истински кошмар,” споделя Роуз.
Бившата му приятелка успява да го осъди и да получи част от печалбата му, като това не му е единственото съдебно дело. Собственият му брат е арестуван, защото наел убиец да застреля Поуст, надявайки се че ще наследи част от печалбата му. Други роднини го тормозели, докато не се съгласил да инвестира в бизнес с коли и в ресторант в Сарасота, Флорида. И двете начинания се провалили, което съвсем развалило отношенията му с роднините.
Поуст дори лежал известно време в ареста за това, че стрелял по служител, събиращ такси. Само за една година той натрупал дългове за 1 милион долара.
В момента той живее с 450 долара на месец и се изхранва с купони за храна.
Затънали в дългове
Сузан Мюлинс спечелила 4.2 милион от лотарията на Вирджиния през 1993 г.
Тя изтеглила заем от 197,746.15 долара, който трябвало да изплаща от ежегодните чекове от печалбата си до 2006-а. Когато правилата на лотарията се променили, позволявайки й да изтегли цялата сума на печалбата наведнъж, тя веднага осребрила чека и престанала да изплаща заема.
Молинс се оправдава че парите й трябвали заради болния й доведен син, който имал нужда от лекарства за 1 милион долара.
Машинистът Кен Проксмир спечелил 1 милион долара от лотарията на Мичиган. Той и брат му се преместили в Калифорния и навлезли в бизнеса с автомобили. Една години по-късно обявил банкрут.
„Първите няколко години беше супер „ казва синът му „ но сега татко отново работи като машинист”
Уили Хърт от Лансинг, Мичиган спечелил 3.1 милиона през 1989 г. Две години по-късно той е разорен и обвинен в убийство. Според адвоката му Хърст похарчил парите за развода си и за кокаин.
Чарлз Ридъл от Белвил, Мичиган спечелил 1 милион долара през 1975 г., след което се развел и няколко пъти бил съден за разпространение на кокаин.
Джанит Лий от Мичиган спечелила 18 милиона долара през 1993 г. Тя била много щедра и направила дарения за множество каузи- политически, образователни и др. Една година по-късно обявила банкрут – останали й само 700 долара в две банкови сметки и абсолютно нищо в брой.
Семейство от източните щати пък спечелило 4.2 милион долара в началото на 90-те. Те си купили огромна къща и не могли да откажат на нито един роднина, помолил ги за помощ в изплащането на заеми.
11 години по-късно те нямат нищо, в процес на развод са и дори са изтеглили парите от застраховката си живот.
Това, което всъщност печелите е обещание да получавате 50,000 долара всяка година.
„ В нашето общество хората си мислят, че парите решават всички проблеми”, казва Сюзън Брадли, финансов експерт от Палм Бийч и съучредител на Sudden Money Institute – център, който съдейства на хора, внезапно сдобили се с голяма сума пари.
Крег Уолъс, друг финансов експерт се съгласява и допълва:
„Банкрутирането е често срещано. Да речем, че спечелите 1 милион. Това, което всъщност печелите е обещание да получавате 50,000 долара всяка година. Хората, които печелят обаче се мислят за истински милионери. Те веднага си купуват къща, скъпа кола и преди да се усетят са останали без нищо.”
„Хората си вярват, че са милионери, купуват като луди, а всъщност повечето от тях така и няма да доживеят да се видят с пълната сума на печалбата в джоба си”, казва Уолъс, който е в този бизнес повече от десет години.” Това, което те трябва да направят е да премислят нещата, да планират и да наемат финансови консултанти, които да им помогнат във вземането на решения.”