Най-добрите и най-лошите пазари на жилища в САЩ
Средната цена на жилищата в Сиатъл е достигнала 380 000 долара, което е повишение от 12.3% за първото тримесечие на годината, според информация на Националната асоциация на агентите на недвижими имоти в САЩ (NAR).
Средните цени в северозападната част на страната като цяло са се покачили – в Портланд, Орегон увеличението е 8.9%, а в Салем, Орегон 15.6%.
В южните щати също се наблюдават увеличения – 11.2% в Остин, Тексас, 5.4% в Шарлот, Северна Каролина, с 6.4% в Ричмънд, Вирджиния.
В Ню Йорк ръстът е от 1%, а в по-малките райони в щата като Албани и Трентън е съответно 6.3% и 7.1%. От североизточните щати цените падат единствено в Бостън.
В някои райони обаче, положението е съвсем различно. Във Флорида цените продължават да падат. Понижението е от 2% в Тампа, а в Сарасота, Палм Бей и Дейтона - 9%.
Като цяло регистрираният спад в щата е 25%.
Единствено в Маями цените са нараснали с 2%. Банките в града обаче затягат изискванията по отпускане на заеми след големия брой на неизпълнение на условията по жилищни кредити. Според специалисти подобен проблем ще се наблюдава и в други щати.
Такъв е случаят с градовете край Мексиканския залив, където цените скочиха непосредствено след урагана Катрина. В Ню Орлиънс обаче, около 20% от взелите жилищен кредит не успяха да изпълнят задълженията си по него. Това смъкна цените с 11% по данни на NAR.
Като цяло в страната цените бележат спад от 6.6%.
Според NAR проблем на повечето големи градове е прекомерното разрастване. Според Бюрото за Преброяване на населението в САЩ, незаетите жилища са 2.8%, в сравнение с 2.1% за миналата година и средно 1.7% за периода между 1995 и 2005 г. Това води до намаление на цените и прави намирането на инвестиции за строеж на нови проекти много трудно.
Специалисти се притеснени и от макроикономическата картина в страната. Ръстът за първото тримесечие бе едва 1.3%, а инфлацията 4%. За остатъка от 2007 г. от Федералния Резерв се опитват да успокоят с прогноза за ръст между 2.5% и 3%.
Според анализатори най-лошият период за пазара на недвижими имоти е отминал и няма да се стигне до рецесия.
Не всички, обаче са съгласни с тези теза. Някои се боят, че е възможно колебанията на пазара да имат последствия, които ще се усетят от икономиката по-късно.
Индексът S&P/Case-Shiller на пазара на фючърси на недвижими имоти на Чикагската Фондова борса се базира на продажби на имоти в 10 региона от Бостън до Сан Диего. Брокерите там очакват спад от 4.5% до края на следващата година, като за 2007 г. и 2008 г. прогнозите също не са много оптимистични.