Блеър: Оправдателната присъда е положителен сигнал, скоро сестрите ще бъдат освободени
Британският премиер се срещна с роднини на заразените със СПИН деца в Либия. Той заяви, че те са изживели голяма трагедия и народът на Великобритания изключително им съчувства.
Блеър е уверил, че Лондон ще продължи да оказва помощ по всякакъв възможен начин и добавил, че прогресът по този проблем ще съдейства за подобряване на отношенията на Либия с международната общност.
Блеър разговаря и с либийския лидер Муамар Кадафи. По думите на британския премиер отношенията между Великобритания и Либия са напълно трансформирани през последните няколко години. Двете страни имат силно сътрудничество в областта на борбата с тероризма и отбраната, отбеляза Блеър.
Преди да излети за Триполи Тони Блеър похвали трансформацията на Либия и заяви, че е лесно да се разговаря с Кадафи.
Междувременно радио Дойче Веле съобщи, че е в ход международен план за преместването на българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, от затвора Джудейда в хотел. Радиото се позовава на източник от Еврокомисията.
Според него, оправдателната присъда по делото за клевета е един от положителните сигнали, че сестрите скоро ще бъдат освободени.
Източниците подчертаха, че международният фонд за подпомагане на заразените деца е събрал достатъчно голяма сума, която вероятно би задоволила семействата на жертвите. Само ЕС е внесъл над 2 милиона евро, а щедро участие имало и от международни дарители.
Скорошно решение на случая предвижда и адвокат Джовани Ди Стефано, близък до семейство Кадафи и защитник на либийските интереси по няколко случая, включително Локърби.
„Кадафи иска да се реинтегрира и е готов да направи нещо за това. Той, оцеля след бомбени атентати и какво ли не и иска реванш в международните институции," заяви Ди Стефано. Според него Кадафи не може да остане заложник на 300 семейства.
Ди Стефано, който е защитавал и Садам Хюсеин и Слободан Милошевич смята, че високопоставена правителствена намеса би била от полза и нищо чудно Кадафи да пусне сестрите да си заминат за България.„ Либийският лидер обича да гледа събеседника си в очите и може би е време да го посети някой от София на подобаващи ниво„, смята Джовани Ди Стефано.
Ако очакваният план за преместване на медиците извън затвора се съществи, това няма да е прецедент в историята на делото. В началото на февруари 2002-ра година медиците бяха изведени от затвора "Джудейда" в охранявана къща в покрайнините на Триполи, в която живяха година и 4 месеца.
Тогава това пак беше изтълкувано като положителен знак за евентуален благоприятен изход от целия процес, но събитията опровергаха тези очаквания. Още през юли 2003-та медиците бяха прехвърлени от къщата в затвора в Бенгази, а след произнасянето на първите смъртни присъди на 6-ти май 2004-та година, бяха пратени отново в "Джудейда „.