След 3 години България ще внася ток, прогнозира френски експерт
След три години България ще трябва да внася ток, прогнозира Ричард Хек от френската енергийна компания „Рева" по време на международната енергийна конференция „Булатом", която се провежда в комплекс "Ривиера" край Варна.
България изнася значително по-малко електроенергия след спирането на III и IV блок на АЕЦ „Козлодуй". Вътрешната консумация обаче се увеличава.
Ричард Хек цитира данни на Европейския съюз, според които през периода 2008-2010 година в Югоизточна Европа ще има недостиг на електроенергия. Той прогнозира, че след три години от износител България ще се превърне във вносител на ток, предаде БНР.
"България има амбиции да развива ядрената енергетика", заяви президентът Георги Първанов пред участниците в международната конференция "Атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".
По думите му стартирането на проекта АЕЦ- Белене доказва тези амбиции.
Балансът на разчетите показва, че през тази година няма има недостиг на ток у нас, коментира главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков. Според него дали ще има внос на електроенергия през 2008 година зависи от нарастването на потреблението. Той допълни, че при необходимост можем да внасяме ток от Румъния и Сърбия.
Ако се стигне до внос цената ще е от 6 до 8 евроцента за киловатчас.
"Преди затварянето на 3-ти и 4-ти блок на атомната електроцентрала в Козлодуй, България заемаше четвърто място в Европа по износ на електроенергия след Франция, Чехия и Полша. Сега страната ни губи стотици милиони, вследствие на намаления износ на електроенергия" - коментира Велков.
Междувременно от Националната електрическа компания прогнозират поскъпване на електроенергията с 10 на сто от 1 юли за крайните потребители.
Според Велков това означава, че за домакинствата един киловатчас ще поскъпне с 1,5 ст.