Взаимните фондове - добра инвестиционна алтернатива за гражданите
За хората които не разполагат с достатъчно време да следят фондовите пазари или нямат достатъчно познания, за да инвестират индивидуално, взаимните фондове са безспорно една добрата инвестиционна алтернатива.
В сравнение с директните инвестиции в отделни акции и облигации, този начин на инвестиране дава възможност за добра диверсификация на сравнително ниска цена, като в същото време управлението на активите се предоставя на професионалисти.
Инвестициите в подобен род фондове дават възможност на дребните инвеститори да се възползват от предимствата на борсата дори и с минимални суми, като имат възможност във всеки един момент да "осребрят" своите инвестиции, продавайки акциите на взаимните фондове.
Повишението на фондовите пазари както в България така и в световен мащаб са доказали, че в средносрочен и дългосрочен аспект инвестициите във фондове са значително по-доходоносни за гражданите, в сравнение с банковите депозити.
Те също са значително по-ниско рискови от директните инвестиции, за които се изискват значителни финансови познания.
В същото време бумът на фондовата борса у нас през последните няколко години, прави взаимните инвестиционни фондове все по-популярни сред населението.
Първите наченки на подобни инвестиционни схеми в света се проявяват още във втората половина на 18 век в Холандия. През 1774 Abraham van Ketwich сформира инвеститорския тръст Eendragt Maakt Magt, девизът на страната - “Обединението прави силата”.
Първият инвеститорски тръст извън Холандия е Foreign and Colonial Government Trust, основан в Лондон през 1968 г. До 1875 общо 18 фонда са били създадени в британската столица.
Макар и с нарастваща популярност обаче, през последните години развитието на взаимните фондове у нас все още значително изостава зад страните от Западна Европа и САЩ, където над 50% от населението притежава акции от публични компании.
В България този процент е в пъти по-нисък, като у нас все още предпочитана форма за спестявания са банковите депозити.
За да илюстрираме предимствата на взаимните фондове и това каква доходност бихте направили, ако бяхте инвестирали 1 000 лева в тях за последната една година, от началото на годината и от тяхното създаване, екипът на Profit.bg изготви следната сравнителна таблица сред членовете на Българската асоциация на управляващите дружества.
От таблицата става ясно, че инвестирани 1 000 лева в най-добре представящия се за последната една година инвестиционен фонд - ДФ Капман Макс, биха се превърнали в 2 619 лева, което никак не е зле.
За сравнение инвестирана същата сума преди една година би донесла на притежателя си в най-добрия случай около 1 060 лева.
Фондът на Капман е и най-добре представящият се сред взаимните фондове от своето създаване, като за периода инвестирани 1 000 лева биха нараствали с по 1 016 лева годишно.
Естествено трябва да се има предвид и фактът, че фондът е относително млад и с не много дълга история, като е създаден в началото на миналата година.
В същото време инвеститорите трябва да са напълно наясно с факта, че данните за историческото му представяне не бива да се екстраполират за бъдеще, като няма гаранции, че същата доходност ще бъда постигната и през следващите години.
Най-висока доходност за последните шест месеца, по данни на Българската асоциация на управляващите дружества, е регистрирал Статус Нови Акции, където инвестирани преди 6 месеца 1 000 лева, биха били към настоящия момент около 1 460 лева.
Фондът е и най-добре представящият се от началото на годината, като за периода 1 000 лева биха се превърнали в 1 390 лева.
Данните са предоставени от Българската асоциация на управляващите дружества.