Да бягаме ли от корекция?
Спадът на фондовите пазари боли. S&P 500 е загубил 7% от върха си реализиран на 19 юли 2007 г., което оставя щатския индекс с повишение от едва 1.92% от началото на годината.
Много инвеститори се чудят дали да излязат от пазара преди сметките им да продължат да намаляват. Проблемът с излизането от пазара, е че лекарството често е по-лошо от болестта.
Хората не се връщат на пазара навреме. В резултат на това, те изпускат началото на новия възходящ тренд, което означава че губят не малка потенциална печалба.
Ако понесете загуби от спада на пазара, това значи че не сте успели да го предвидите. Какво ви кара да мислите че ще успеете да видите старта на следващото рали?
На практика ръста който изпускате е по-голяма загуба, от колкото спада който понасяте от понижението на пазара.
Въпреки това, инвеститорите обръщат повече внимание на това колко пари губят от спада от пазарния връх, а пренебрегват печалбите в дългосрочен план.
Средния мечи пазар е подлякъл Dow Jones с 31% надолу, като е продължил 13 месеца. От дъното, индексът винаги е достигал до нови висоти.
Нека разгледаме случай с инвеститор, който бил извън пазара на дни с най-големи повишения от 1969 до 2001 г., или период от 8 100 борсови сесии.
Ако той е изпуснал само 10 от най-добрите дни в този времеви интервал, то от 10 000 долара инвестицията би нараснала до 74 000. Ако са били изтървани 40 от силните сесии, то баланса би бил само 24 900 долара.
Но ако инвеститорът бе държал през цялото време, на повишения и спадове, балансът му би бил 124 700 долара.
Някои проучвания показват, че изпускането на най-лошите дни може да осигури по-добри резултати, от това да сте на пазара в най-силните. Но в общи линии рискът е същият.
Стратегия от тип "купи и дръж" работи най-добре в дългосрочен план. За период от 50 години завършващ на 31 декември 2006 г., ако сте инвестирали в акциите в S&P 500 за всеки 10-годишен период, в най-лошия случай ще сте постигнали годишна доходност от 1.2 на сто.
В най-добрите 10 години, възвращаемостта би била 19.2% - това е десетилетието до 2006 г. За целия период средната доходност на индекса е 11.3%.
Времето е на страната на дългосрочните инвеститори. Средния бичи пазар, с продължителност от близо 25 месеца, е отвел Dow Jones с 84.6% нагоре.