Как малките, но редовни разходи, ни излизат по-скъпо, отколкото предполагаме?
Често се чудим къде ни отиват парите. Дори и да не сме правили големи покупки, дребните неща, на които не обръщаме никакво внимание, “изяждат” парите ни, когато ги правим ежедневно, понякога по два пъти на ден, 30 дни в месеца, 365 пъти в годината.
Не казваме, че трябва да се лишите от кафето сутрин или от нещата, изброени по-долу, а просто, че ако сте по-разумни с тях, ще усетите разликата.
Кафе/капучино: Ако приемем, че струва средно 70 стотинки (30 стотинки от уличен автомат и около левче от заведение), при средно 260 работни дни в годината давате 182 лева на година само за сутрешното си кафе. Повечето хора пият и следобедно (364 лева), а ако добавим мляко или сметана, или пък го сменим за капучино, сумата става още по-голяма. Някои ще кажат, че 364 лева са нищо работа, но плюс останалите “малки” разходи по-долу, сумата става четирицифрена.
Цигари: Всеки пушач много добре знае, колко му струва хобито, но просто няма сили да се откаже.
Алкохол: Една-две бири на ден, кой ти ги брои? Ако излезете и вечер, и пийнете и един два коктейла, може да се окаже, че давате повече пари за питиета, отколкото за храна.
Бутилирана минерална вода: В днешно време, дори за нещо толкова основно като водата, трябва да даваме пари. Малка 0.5-литрова бутилка за 50 стотинки? “Голяма работа”, си казваме. Но плюс кафе, плюс вестник и билет за маршрутката, стават пет лева на ден, преди дори да сме започнали деня.
Освен това се купува вода за семейството вкъщи, поръчвме я и в заведения.
Маникюр: С обикновено лакиране струва около 15-20 лева, а ноктопластиката е около 50- 60 лева (но издържа много по-дълго). Помислете си колко можете да спестите като от време на време си лакирате ноктите сами.
Автомивка: Едно измиване на кола струва 10-12 лева, по два пъти на месец, 12 месеца в годината – 264 лева.
Вендинг машините: Някои хора не могат да подминат автомат, без да се изкушат да си вземат шоколадче или нещо за пиене. Това че има такава машина до офиса ви не означава, че трябва да й плащате “данък” всеки ден.
Банкови такси: Старайте се да не правите овърдрафт. Също така, ако имате ъзможност, ползвайте банкомат на вашата банка. Защо да подарявате 30 стотинки тук и 30 там?
Неизползвана карта за фитнес: Ако сте се записали на фитнес или някакъв курс - ходете. Това са полезни разходи и в никакъв случай не намекваме, че са излишни, но ако сте си купили карта и не ходите, си вредите два пъти повече – един път, защото не спортувате и втори път защото давате пари на вятъра.
Равносметката - само кафето, миенето на колата и минералната вода ви струват към 1000 лева на година, а ако си купувате вестник всеки ден и пушите, нищо чудно, че парите свършват, а дори не сме споменали неща като храна, бензин, наем, парно и др.