Най-бедните в света не усещат положителния ефект от намаляването на бедността
Най-бедните хора в света не усещат благотворното въздействие на намаляването на глобалната бедност, дължащо се на икономическия растеж в Азия през последните две десетилетия.
Това съобщи Асошиейтед прес, като цитира доклад на Международния институт за политиката на изхранване (IFPRI) във Вашингтон.
В доклада се казва, че целта на ООН бедността и гладът в света да бъдат намалени наполовина до 2015 г., е на път да бъде постигната.
Но хората, преживяващи с по-малко от половин долар (35 евроцента) на ден - които институтът нарича "ултрабедни" - не усещат резултатите от усилията за ограничаване на бедността, се посочва в доклада.
Най-бедните сред бедните са около 162 милиона. Други 838 милиона през 2004 г. са преживявали дневно с между 50 цента и 1 долар (35 до 69 евроцента). Три четвърти от най-бедните хора в света живеят в Африка южно от Сахара.
В Източна Азия и Тихия океан между 1990 и 2004 г. са намалели с 20 на сто хората, живеещи в крайна бедност. Целите за развитие на хилядолетието, поставени от ООН, определят като крайно бедни хората, живеещи с по-малко от 1 долар или 60 евроцента на ден.
Неравномерното намаляване на бедността в различните райони на света може да се преодолее със социална интеграция на етническите малцинства и хората от по-ниските касти, подобряване на образованието и предоставяне на достъп до кредити, се посочва в доклада на вашингтонския институт.