Като пролетни цветя надписите "Продава се" никнат в предните дворове навсякъде в САЩ. Разтревожените продавачи обаче са изправени пред най-неблагоприятната конюнктура от десетилетия - забавяща се икономика, спадащи цени на жилищата и увеличаващ се брой просрочени ипотеки, предаде Асошиейтед прес.

Дори и най-плахото обещание за по-добри бъдещи дни може да не се сбъдне при тези насрещни ветрове, пред които жилищният сектор се изправя в момента, допълва БТА.

"Това ще бъде още една трудна пролет", заяви Марк Занди, главен икономист в Муди'с икономи (Moody's Economy.com). "Мисля, че сме в началото на края на жилищния спад, но той ще бъде продължителен и болезнен", допълни той.

Сегашният срив на жилищния пазар е в пълен контраст с годините на бум от 2001 до 2005 година, когато продажбите на нови и на съществуващи домове поставяха рекорди в пет последователни години. Тогава цените на жилищата се покачваха, примамвайки хиляди инвеститори към пазара, надяващи се да купят домове и да ги продадат с бърза печалба.

От 2006 година обаче жилищният сектор в страната е в криза, която в много отношения, е най-тежката след Втората световна война.

Спадът в строителството се очаква до бъде най-големият от 1940 година, а цените да достигнат минималното си равнище от Голямата депресия.