Румъния и Полша потвърдиха европейския си път
Умереният кмет на Букурещ спечели надпреварата за президентския пост в северната ни съседка, проевропейският градоначалник на Варшава е с едни гърди напред преди балотажа в Полша на 1 юни
&format=webp)
Изминалия уикенд постави на проверка европейската ориентация на две страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Както Румъния, така и Полша (макар и на първи тур) преминаха изпита и показаха, че пътят им е свързан с ЕС, а не с обръщане на изток.
Проевропейският кандидат спечели в Румъния
В неделя Румъния избра центристки президент, което донякъде беше прието като изненада. В напрегнатата кампания изглеждаше, че избирателите ще заложат на крайнодесен популист, но тези прогнози не се потвърдиха.
Въпреки че остана далеч на първия тур преди две седмици, проевропейският кмет на Букурещ Никушор Дан спечели с категорично мнозинство от 8 пункта пред радикалния си съперник Джордже Симион, който призна поражението си рано в понеделник, след като първоначално се обяви за победител. При преброени 99,8% от избирателните секции към 1:50 ч. местно време в понеделник Дан беше подкрепен от 53,8% от избирателите срещу 46,2% за Симион. Избирателната активност в страната е май-високата от 1996 г. насам - 65%.
„Изборите са за общности - и на днешните избори спечели общността на румънците, които искат дълбока промяна в Румъния“, коментира Дан, цитиран от POLITICO. „Това е момент на надежда“.
„Това е вашата победа“, продължи той пред своите поддръжници, които останаха до ранните часове на понеделник по улиците на Букурещ и други големи румънски градове. „Това е победата на хиляди и хиляди хора, които участваха в кампанията, които вярваха, че Румъния може да се промени в правилната посока“.
Първите признаци, че позициите на подкрепения от Калин Джорджеску кандидат се разклащат, дойдоха още докато течеше гласуването. Симион започна да поставя под въпрос легитимността на вота. В неделя вечерта той дори обяви победа, въпреки че ясната разлика в екзитпола и очертаващите се резултати бяха в негова вреда.
„Аз съм новият президент на Румъния“, обяви Симион в публикация в социалните мрежи.
Часове по-късно обаче той публикува видео във Facebook, в което поздрави Дан и призна поражението си.
„Той спечели изборите. Такава беше волята на румънския народ", написа Симион.
Това беше горчиво развитие за него. Той прекара голяма част от последната седмица на кампанията, обикаляйки Европа, а не Румъния. Миналата седмица крайнодесният кандидат за президент коментира пред POLITICO, че изборите ще се развият в негова полза и прогнозира, че ще спечели с „огромен резултат“.
В крайна сметка той се обърна към своите поддръжници с думите: „Бяхме сами срещу цяла система, сами срещу всички, гордея се с вас и се надявам, че съм ви представлявал с чест“.
Центристкият кмет на Варшава спечели в Полша, но се задава балотаж
Докато в Румъния проевропейските избиратели празнуваха, стана ясно, че либералният кмет на Варшава Рафал Тшасковски печели първия тур на президентските избори в Полша. Той изпревари с малко десния си съперник Карол Навроцки, което означава, че двамата отново ще се изправят един срещу друг в напрегната кампания за втория тур на 1 юни.
Тшасковски, част от партията „Гражданска платформа“ на министър-председателя Доналд Туск, събра 30,8% от гласовете, докато Навроцки, подкрепян от популистката дясна партия „Право и справедливост“ - 29,1%, според екзитпол на IPSOS, публикуван в неделя вечерта след края на гласуването.
Тази разлика в полза на Тшасковски е по-малка от прогнозираната в предизборните проучвания, което дава известен импулс на Навроцки за втория тур. Очакванията бяха той да вземе 31% срещу 26% за своя опонент.
„Преди осем месеца ви казах, че ще бъдем много близо - и сме много близо“, коментира победителят на митинг, организиран от кампанията му в неделя вечерта. „Този резултат показва колко силни и решителни трябва да бъдем, за да спечелим президентските избори. Намираме се на финалната права. Ние ще спечелим!".
Навроцки пък благодари на поддръжниците си за това, че са устояли на „натиска на пропагандата, фалша и лъжата и не са се поддали на силата на държавните институции на Доналд Туск“.
Според Бартош Ридлински, политолог от университета „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава, сега варшавският кмет е изправен пред непосредствен натиск да разшири кампанията си към по-широк електорат.
„Ще станем свидетели на доста какофонични сигнали към всички възможни гласоподаватели на други кандидати, освен Навроцки“, прогнозира той пред POLITICO.
Битката между Тшасковски и Навроцки ще бъде за това кой ще успее да привлече избирателите, които на първия тур са гласували за някой от второстепенните кандидати. Тшасковски се очаква да се насочи към поддръжниците на центристките и левите кандидати, докато Навроцки ще се надява да привлече поддръжниците на крайнодесния Славомир Менцен, който остана трети с 15,4%.
Председателят на парламента Шимон Холовня се кандидатира от дясноцентристката партия „Полша 2050“ и взе 4,8% от гласовете, а Магдалена Бият беше кандидатът на левицата и приключи вота с 4,1% подкрепа. И двете партии са в управляващата коалиция, ръководена от Туск.
Взети заедно, кандидатите, които се противопоставят на Туск, се представиха по-добре от тези на партиите, подкрепящи правителството. Това означава, че Тшасковски ще трябва да изкачи стръмен склон, за да спечели на 1 юни.
„Играта тепърва започва. Предстои тежка борба за всеки глас. Тези две седмици ще решат бъдещето на нашата страна. Затова не трябва да се прави нито една крачка назад", написа Туск в социалната мрежа X.