Бернанке и по-силни данни за американската икономика дават сила на долара
Доларът нарасна в сряда заради коментари на Бернанке, в които той подчерта опасността за по-голяма инфлация, което сигнализира, че Федералният резерв най-вероятно е свършил с цикъла на намаления на лихвите. Прогнозите, че ФЕД дори може да повиши лихвите в края на годината започнаха да нарастват след силните икономически данни от САЩ, които показват, че рецесията най-вероятно ще бъде избегната. Стабилни или по-високи американски лихви, от своя страна, ще намалят лихвените диференциали, които сега са във вреда на долара.
Вчера доларовият индекс нарасна с 0.2% до връх от 73.517, а коментарите на Бернанке идват след предупреждението му от вторник, когато посочи слабостта на долара като опасност за по-висока инфлация. Анализатори коментираха, че лихвите в САЩ повече няма да търпят промяна и дори съществува вероятност да бъдат повишени, като това ще зависи от излизащите икономически данни. В момента Бернанке и неговите колеги във ФЕД са загрижени от високата инфлация и когато кредитната криза отмине, те ще бъдат в състояние да повишат лихвите, вероятно в тандем с ЕЦБ.
Еврото спадна с 0.1% до 1.5431, но разпродажбите бяха слаби, тъй като инвеститорите бяха предпазливи ден преди редовното заседание на Европейската централна банка. Очакванията са за запазване на лихвите на нива от 4%, но интерес предизвикват най-вече коментарите на председателя Жан-Клод Трише на пресконференцията, която ще последва редовното заседание. През последните седмици Трише и членът на Управителния съвет на ЕЦБ Аксел Вебер бяха доста агресивни в изказванията и ако днес сигнализират предстоящо увеличение на лихвите, това ще окаже силна подкрепа на единната валута.
Икономическите индикатори от Еврозоната и Великобритания обаче са разочароващи и когато днес преминат заседанията на двете централни банки, доларът най-вероятно ще продължи да поскъпва. При Английската централна банка също не се очаква промяна днес на лихвите от текущите им нива на 5%, а стерлингът вчера загуби 0.5% срещу зелените пари до 1.9542.
Щатската валута напредна и срещу йената с 0.1% до 105.23, като не успя да бъде засегната от спада на американските борсови индекси, който се дължеше на опасенията за нови загуби, свързани с кредитната криза, тъй като “Moody's” обяви, че най-вероятно ще понижи рейтинга на подразделенията на “MBIA Inc” и “Ambac Financial Group”, които издават облигации. Финансовият сектор продължава да изпитва затруднения, но причината за липса на паника сега е, че ФЕД е по-силно ангажиран с проблемите.
Вчера стана ясно, че ISM индексът за сектора на услугите в САЩ е спаднал през май от 52.0 до 51.7 вместо до 51.0. Еквивалентният PMI индекс за услугите в Еврозоната е намалял от 52.0 до 50.6, каквито бяха и предварителните прогнози. Сривът при поръчките на дребно през май беше 0.6% на месечна и 2.9% на годишна база при очаквания за намаления от 0.2% и 0.8% и предишни спадове от 0.4% и 1.6%. PMI индексът за услугите във Великобритания изненада неприятно, отстъпвайки позиции от 50.4 до 49.8 вместо да отчете минимален растеж до 50.5.
БВП в Австралия нарасна през първото тримесечие с 0.6% на тримесечна и 3.6% на годишна база при очаквания за напредък от 0.3% и 2.8% и след увеличения от 0.6% и 3.8%. В Нова Зеландия централната банка остави през нощта лихвите без промяна на нива от 8.25%.
Днес главните събития са заседанията на Европейската и Английската централна банка, при които не се очакват промени на лихвите от нивата им на 4% и 5%. В Канада излиза Ivey индексът за май при прогнози за увеличение от 57.6 до 58.0.
ЕUR/USD
Съпротиви са 1.5440, 1.55 и 1.5530, които са съответно 23, 50 и 62% корекции на спада 1.5626-1.5383. Подкрепа е достигнатото дъно на 1.5383. Следва дъното на 1.5285 и 1.52.
USD/JPY
GBP/USD
USD/CHF
Отдел “Анализи валутни пазари”,
ФК “Логос-ТМ” АД