Киев под въздушна обсада: Масираните руски атаки поставят киевчани на ръба на изтощението
Все по-често жителите на украинската столица се втурват към метростанциите дълбоко под земята в сцени, напомнящи германските бомбардировки над Лондон по време на Втората световна война

Няколко вечери в седмицата Дария Славицка слага йога матрак, одеяла и храна в количката и слиза с двугодишния си син Емил в киевското метро. Докато над главите им вият сирени за въздушно нападение, 27-годишната жена се опитва да открадне няколко часа сън на сигурно място под земята, разказва Reuters.
През последните два месеца Русия предприе серия нощни атаки с дронове и ракети срещу Киев в рамките на лятна офанзива, която изтощава противовъздушната отбрана на града и изнервя 3,7-милионното му население.
Други градове и села са преживели много по-лошо, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в началото на 2022 г. – особено тези, които са близо до фронтовата линия далеч на изток и юг. Много от тях са почти разрушени или окупирани с напредването на руската армия, а хиляди хора са избягали в столицата, считана за най-добре защитения град в страната.
Но последните тежки атаки започват да променят настроението. През нощта жителите се втурват към метростанциите дълбоко под земята в сцени, напомнящи германските бомбардировки над Лондон по време на Втората световна война.
Славицка постоянно проверява каналите в Telegram у дома си още преди да зазвучат алармите в града, след като в началото на юли се озовава на улицата, тичайки към метрото, докато ракетите вече падат. Но тя не е единствената.
Броят на хората като Славицка, които търсят убежище в 46-те метростанции в Киев, се е увеличил значително, след като през юни градът беше подложен на пет мащабни бомбардировки.
„Преди идвахме тук по-рядко, около веднъж месечно“, казва тя пред информационната агенция. „Това беше преди шест месеца. Сега идваме два или три пъти седмично“.
Киевското метро е приютило 165 000 души през юни, което е над два пъти повече от 65 000 през май и почти над пет пъти в сравнение с юни миналата година.
Повече хора се насочват към убежището заради „мащаба и смъртоносността“ на атаките, казва пред Reuters шефът на военната администрация на Киев, Тимур Ткаченко. По думите му ударите са убили 78 жители на Киев и са ранили повече от 400 през първата половина на годината.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп дори цитира засилилите се удари на Русия по украински градове, когато обяви решението си да предложи на Киев повече оръжия, включително ракети Patriot, за да подсили въздушната си отбрана.
„Невероятно е, че хората остават, знаейки, че ракета може да удари апартамента им“, каза Тръмп.
Русия изстреля над 30 ракети и 300 дрона по време на нощна атака в събота, която засегна 10 региона на Украйна, обяви президентът Володимир Зеленски, включително масова атака с дронове срещу черноморския пристанищен град Одеса.
Изтощение и терор
През април удар в Киев унищожава жилищна сграда на няколко километра от жилищния блок на Славицка.
„Беше толкова, толкова шумно. Дори синът ми се събуди и аз го държах в ръцете си в коридора“, казва тя. „Беше наистина страшно“.
Учените и психолозите казват, че липсата на сън се отразява зле на населението, изтощено от повече от три години война.
Катерина Холцберг, семейна психоложка, която практикува в Киев, обяснява, че лишаването от сън, причинено от атаките, води до промени в настроението, екстремен стрес и апатия, което пък влошава когнитивните функции както при децата, така и при възрастните.
„Много хора казват, че ако спиш зле, животът ти се превръща в ад и здравето ти страда“, казва Катерина Сторожук, друга жителка на Киевска област. „Не разбирах това, докато не ми се случи“.
Антон Курапов, постдокторант в Лабораторията за изследване на съня, когнитивните функции и съзнанието към Университета в Залцбург, пък казва, че е трудно да се обясни на външни хора какво е да си подложен на нападение.
„Представете си ситуация, в която излизате на улицата и пред вас застрелват човек - какъв страх изпитвате, сърцето ви се свива“, посочва той. „Хората изпитват това чувство всеки ден“.
Курапов предупреждава, че въздействието на такъв стрес може да доведе до последствия за цял живот, включително хронични заболявания.
Проучване, което той ръководи и което е публикувано в European Journal of Psychotraumatology през август 2024 г., показва, че 88% от анкетираните украинци са съобщили за лошо или много лошо качество на съня.
Липсата на сън може да окаже значително влияние върху икономическите резултати и способността на войниците да се сражават, смята и Уенди Троксел, старши учен по поведение в RAND Corporation, американски мозъчен тръст. Проучване на RAND от 2016 г. показва, че липсата на сън сред работещото население на САЩ струва на икономиката до 411 милиарда долара годишно.
Докато се опитва да изтръгне още няколко часа сън в метрото, Славицка обмисля да си купи матрак, който да носи там и да е по-удобен от нейния дюшек. Датският търговец на дребно JYSK твърди, че въздушните удари са довели до 25% скок в продажбите на надуваеми матраци, лагерни легла и дюшеци в Киев през трите седмици на юни.
Други предприемат по-крайни мерки. Някои са готови да инвестират хиляди долари, за да изградят укритие в собствения си дом. Но не всички имат тази възможност. За тях остава да тръпнат в очакване всяка нощ дали няма да се наложи да бягат към метрото с най-скъпото си в ръце.