Борба с корупцията или авторитаризъм: Много въпроси за Зеленски в Украйна
Президентът и неговите най-близки сътрудници са обект на обвинения, че използват извънредните правомощия, за да отстранят критиците си и да заглушат лидерите на гражданското общество

С корупцията ли се бори Володимир Зеленски или се „плъзга към авторитаризма“? Това е въпросът, който много хора си задават след определените като антикорупционни акции срещу видни украински личности и подкрепата за лоялни на правителството лица на висши постове, пише Financial Times.
Зеленски и неговите най-близки сътрудници са обект на обвинения от политици, активисти и дипломати, че използват извънредните правомощия, предоставени им по силата на военното положение, за да отстранят критиците, да заглушат лидерите на гражданското общество и да консолидират контрола си. Възмущението нарасна, след като маскирани, тежко въоръжени служители от Държавното бюро за разследвания (ДБР) на Украйна нахлуха в дома на известния антикорупционен активист Виталий Шабунин в Харков миналия петък. При акцията са били конфискувани телефони, лаптопи и таблети.
По същото време следователи и въоръжени агенти са нахлули в дома на бившия министър на инфраструктурата Александър Кубраков в Киев.
Според властите претърсванията са свързани с разследвания за корупция.
Шабунин и Кубраков определиха акциите като политически мотивирани, като добавиха, че служебните лица не са представили съдебни заповеди и не са дали време на адвокатите им да присъстват на претърсванията.
Шабунин коментира пред Financial Times: „Зеленски използва моя случай, за да изпрати послание до две групи, които биха могли да представляват заплаха за него. Посланието е следното: ако мога да преследвам Шабунин публично – под наблюдението на медиите и въпреки обществената подкрепа – тогава мога да преследвам всеки един от вас“.
Според него първата група са журналисти или активисти, които разкриват корупция, а втората – военни, „защото обвиненията срещу мен са свързани с военната ми служба“.
Политическите съюзници и дори критиците на Шабунин и Кубраков, заедно с голяма част от гражданското общество в Украйна, осъдиха акциите и предупредиха, че те изглеждат като част от кампания на кабинета на Зеленски срещу критиците.
„Това е типичен руски сценарий за разделяне на обществото, който може да доведе до протести по улиците“, предупреждава депутатката Олександра Устинова, председателка на комисията по контрол над въоръженията в украинския парламент и съветничка на министъра на отбраната.
Акциите срещу известни политици не са нещо ново за Украйна. Пример за това е бившият президент Петро Порошенко, който загуби кампанията за преизбиране от Зеленски през 2019 г. и оттогава е негов ревностен критик.
По-рано този месец кабинетът на Украйна реши да не назначава Александър Цивински, детектив от Националното бюро за борба с корупцията (НАБУ), за ръководител на Бюрото за икономическа сигурност, което разследва икономически престъпления. Цивински беше избран независимо, но кабинетът заяви, че той „не е подходящ“. Дори Анастасия Радина, депутат от партията „Слуга на народа“ на Зеленски и председател на парламентарната комисия за борба с корупцията, казва, че правителството „няма правомощия“ да отхвърли Цивински и че това решение „не е в съответствие със закона“.
Също този месец президентът номинира първия вицепремиер Юлия Свириденко за ръководител на кабинета, на мястото на дългогодишния премиер Денис Шмихал. Свириденко се счита за близък съюзник на Андрий Ермак, шеф на кабинета на Зеленски. Промяната идва в несигурен момент за Украйна, която се опитва да отблъсне ескалиращата руска въздушна и сухопътна офанзива, да договори военната подкрепа на САЩ и да рестартира правителството си.
Украински активисти, независими медии и западни официални лица в Киев предупреждават, че това, което започна като защита на суверенитета, рискува да се превърне в кръстоносен поход за преобразуване на държавата по образа на управляващия кръг. Те твърдят, че това заплашва да подкопае напредъка в реформите от демократичната революция в Украйна през 2014 г.
Делото срещу Шабунин, съосновател и председател на борда на Антикорупционния център за действие (AntAC) в Киев, са свързани с укриване от военна служба и измама. Той може да получи до 10 години затвор.
Адвокатът на Шабунин, Олена Щербан, казва, че делото е основано на изопачаване на военното му досие. Тя твърди, че разследването е незаконно и има за цел да злепостави активист, който е разкрил корупция в правителството.
Шабунин и неговите поддръжници смятат, че тази мярка е отмъщение за разследванията на AntAC за корупция на високо равнище и за критиките към кабинета на Зеленски, след като той отхвърля назначението на Цивински.
Като дългогодишен активист в борбата с корупцията, Шабунин е бил трън в очите на няколко администрации. Сега той и AntAC са обявени за „поглъщачи на грантове“ – термин, използван за очерняне на нестопански организации, които приемат финансиране от западни правителства.
Делото срещу Шабунин предизвика възмущение сред реформаторските среди в Украйна. Водещи независими медии отправят остри критики към този курс на президента.
„Възползвайки се от войната, Зеленски прави първите си, но уверени стъпки към корумпиран авторитаризъм“, пише редакционната колегия на Ukrainian Truth, най-четеното онлайн издание в страната.
„Репресиите срещу най-известния антикорупционен активист в страната не могат да се случват без поне мълчаливото одобрение на президента Зеленски, ако не и с неговото активно разрешение“, пише англоезичното издание Kyiv Independent.
Водещите политически опоненти на президента също са част от хора. Кметът на Киев Витали Кличко предупреди, че „под прикритието на войната властите преследват онези, които считат за неудобни: политически опоненти, местни лидери, експерти, журналисти и активисти“.
Делото срещу Кубраков се основава на твърдения, че той е помогнал на украински депутат да присвои около 350 000 долара в схема за закупуване на торове в Беларус. Според обвиняемият обаче той „няма абсолютно никаква връзка“ с депутата и сътрудничи напълно на правоохранителните органи.
Посланиците на Г-7 вече публично предупредиха администрацията на Зеленски относно управлението му. Но този път те запазват публично мълчание, включително по отношение на обиските на Шабунин и Кубраков.
Западен дипломат в Киев, който е работил в тясно сътрудничество с НПО сектора в Украйна, разказва пред Financial Times, че случаите с Шабунин и Кубраков „не са изолирани събития“: „Те се вписват в един модел: критиците се отстраняват, а лоялните се защитават“.
„В президентската канцелария на Украйна има усещане, че Западът, и особено САЩ, са променили фокуса си“, казва той. „Че върховенството на закона и доброто управление вече не са толкова важни“.
Ангажиментът на Украйна към демократичните реформи винаги е бил от централно значение за осигуряването на западната подкрепа. Но с пренасочването на политическото внимание на САЩ към вътрешни проблеми и военната помощ, която става все по-транзакционна, явно някои официални лица в Киев са все по-склонни да тестват границите.