Руската лятна офанзива се сблъсква със силна съпротива
Военните действия се водят на три фронта, Украйна е загубила територии, но въпреки това настъплението на вражеските сили е бавно
&format=webp)
През последните седмици Русия значително увеличи нощните си атаки с дронове и ракети срещу украински градове. Наземните руски части пък твърдят, че са завзели голяма територия от страната. Според DeepState – отворен сайт за проследяване на териториалното разпределение, миналия месец руските сили са превзели 556 кв.км, което е най-голямата площ, придобита от тях през тази година, пише BBC.
Планът на Русия е да прекъсне снабдителните пътища, използвани от украинските войски в източната част, и да създаде буферна зона на север. Но напредъкът ѝ остава сравнително бавен. При това темпо ще са необходими повече от 70 години, за да бъде завзета цялата страна.
Към момента повечето руски атаки са концентрирани в три района: Суми, граничещ с Русия на североизток; двата източни града Покровск и Константиновка; трети фронт, западно от Покровск.
Пленени руски войници разказват, че лятната офанзива им е била представена като “едно последно усилие”, посочва Economist. Както изглежда президентът на Русия Владимир Путин е решен да постигне категорична победа след повече от три години война и не се колебае да плати за нея. Макар да липсва официална информация за жертвите и от двете страни, Economist обобщава данните от 200 западни държави и аналитични центрове, за да определи човешките загуби от началото на конфликта – между 900 хил. и 1.3 млн. за Русия и между 73 хил. и 140 хил. за Украйна.
От 1 май, когато започна лятната офанзива, руските сили са дали около 31 хил. жертви.
Причината за това число са наземните действия на Русия и опитите ѝ да напредне още по-навътре в украинската територия. Руските войски успяха да проникнат на около 10-12 км в дълбочина в региона Суми, но напредъкът им беше спрян от ожесточена съпротива.
Владимир Путин заяви, че иска да създаде буферна зона за защита на Русия, след като миналото лято украинската армия превзе част от територията на Курск. В крайна сметка руските сили я отблъснаха с помощта на севернокорейски войски.
Последва настъпление в Украйна, което обаче бързо се разпиля в боеве за малки гранични села, преминаващи от ръцете на едните в тези на другите и до днес. Без значителни подкрепления е малко вероятно руските войски да успеят да напреднат много по-далеч.
Друг северен регион, където според източници има сражения, е Харков. Миналата седмица военното командване на Русия обяви, че са превзели гранично село, но без да ангажират значителни ресурси, е малко вероятно да постигнат по-нататъшни успехи.
Военни експерти смятат, че тези операции целят да принудят Украйна да разпръсне силите си по цялата 1200-километрова фронтова линия, така че да отклони войски от ключови райони.
Една от тези области на фронта е Покровск, стратегически център в източна Украйна, който Москва се опитва да превземе от повече от две години. Според главнокомандващия на украинската армия генерал Олександър Сирски, Русия е концентрирала около 111 000 войници именно там.
Руснаците рядко предприемат масирани атаки, казва пред BBC лейтенант Артем Прибилнов от 155-та бригада на Украйна, разположена близо до Покровск.
Всяко голямо придвижване на войски и бронирани превозни средства бива бързо забелязано и унищожено от дронове. Вместо това, според лейтенант Прибилнов, врагът разчита на малки групи пехотни войски, които безмилостно атакуват украинските позиции, понякога с мотоциклети, но по-често пеша.
Този вид „пълзяща офанзива“, както я наричат някои, има за цел да изчерпи ресурсите на Киев, докато безкрайните вълни от руски войници в крайна сметка изтласкат украинците от позициите им. Но цената, която плащат, е ужасяващо висока. Генералният щаб на Украйна оценява жертвите на Русия на повече от 1000 войници на ден.
Намерението на Русия в източна Украйна изглежда е да обгради отчасти украинците, защитаващи Покровск и Константиновка, и след това да ги принуди да се оттеглят.
Руските войски се опитват да проникнат в района между тези два града, за да създадат „плацдарм, откъдето да атакуват Покровск или Константиновка“, пояснава майор Виктор Трехубов, говорител на оперативно-стратегическата група „Хортица“, която координира силите в източна Украйна.
Пробив тук не се счита за вероятен. Настъплението на Русия между Константиновка и Покровск вече забавя темпо, а по-ранните опити за атаки от други страни са в застой.
Най-голямата руска победа през последните седмици беше на запад от Покровск, в район, наричан от украинската армия „Новопавловска направление“, кръстен на село Новопавловка, превърнало се в отбранителен пункт след отстъплението на украинските войски на запад.
Военният наблюдател Константин Машовец отбелязва, че операцията на Москва там е била най-опасна за Украйна, тъй като отбранителните мерки „са се сринали“, което е позволило на руснаците да напредват с до 10 км. на ден.
Движат се толкова бързо, че руски военни блогъри дори твърдят, че войските им са достигнали съседната област Днепропетровск за първи път от началото на инвазията.
Украински военни представители отричат тези твърдения, като заявяват, че малка група руски войници е навлязла в село в Днепропетровска област, за да направи снимки с руско знаме, но е била бързо „елиминирана“. Институтът за изследване на войната обаче посочва, че руските войски все още действат там.
Майор Трехубов подчертава, че тази област не предлага стратегическо предимство за руснаците и че атаката им е била по-скоро политически мотивирана. Напредването в област Днепропетровск може да е ефективно за пропагандни цели, но би изисквало повече ресурси, които в момента са ангажирани в Покровск и Константиновка.
Украинците обаче са подложени на все по-силен натиск на фронта, тъй като руските войски постоянно се опитват да прекъснат снабдителните им линии с атаки с дронове.
„Пътищата, които използвахме преди два месеца, сега са недостъпни и през деня, и през нощта”, казва пред BBC сержант Виктор Пиасецки от 93-та бригада на Украйна, разположена близо до Константиновка.
В резултат на това доставките на храна и оръжия, евакуацията на ранените и ротацията на войските на фронтовата линия става изключително сложно и бавно.
Руски дронове като „Гербера“ могат да летят на стотици километри, за да достигнат места, които доскоро се считаха за относително безопасни. Целта им не е само да унищожат отбранителните линии, но и „да тероризират населението“, обяснява сержант Пиасецки. „Те систематично разрушават жилищни сгради. Искат да подкопаят морала и да отслабят вярата ни в способността на Украйна да спре руснаците.“