Смъртоносно небе: Дроновете завладяват все повече бойните полета в Украйна
Камикадзе дронове, дронове за наблюдение, дронове бомбардировачи, дронове, които убиват други дронове – технологията демонстрира как ще се промени войната през следващото десетилетие

„Дронове, дронове, дронове. Само дронове. Много дронове“. По този начин описва пред Reuters променената същност на съвременната война украински командир.
Камикадзе дронове. Дронове за наблюдение. Дронове бомбардировачи. Дронове, които убиват други дронове. Безпилотните машини изпълват небето в огромни количества. Те са евтини, смъртоносни и са сред основните причини, заради които Украйна вярва, че може да удържи на настъпващите руски сили тази година и дори отвъд нея, казват представители на украинската армия, участващи в отбраната на Киев, пред информационната агенция.
Украинските войници описват коридор, изпълнен с дронове, който обхваща около 10 км от двете страни на линията на контакт, като „зона на смъртта“, защото безпилотните апарати, разположени от двете страни, могат бързо да засичат и неутрализират целите.
Превръщането на войната в Украйна в най-интензивния конфликт с дронове, който някога е виждан, подкопава способността на Русия да използва традиционните си предимства в броя на войските, артилерията и танковете, според двама украински командири. Всяко голямо превозно средство, което се движи близо до фронта, сега е очевидна цел. Това означава, че руските сили вече не могат да правят бързите напредъци, които правеха през 2022 г. с колони от бронирани превозни средства, казва създателят на OCHI, система, която централизира видео потоците от над 15 000 украински военни екипажи на дронове на фронтовата линия.
„Врагът ви вижда напълно“, добавя Александър Дмитриев от OCHI. „Независимо къде отивате или какво карате“.
Русия съответно е адаптирала тактиката си - сега нейните сили обикновено атакуват в малки групи от пет или шест души. Това се случва пеша, с мотоциклети или четириколки. Тяхната цел е да разкрият украинските позиции, като привлекат огъня им, и след това те да бъдат атакувани с дронове.
Въпреки промените във военните стратегии руските сили запазват превъзходството си и отбелязват бавен, но стабилен напредък в източната и северната част на Украйна. Според военни анализатори Русия също така е наваксала в областта на безпилотната технология, след като в началото на войната е изоставала, и подобно на своя враг произвежда милиони дронове годишно.
Мнозина посочват, че превъзходството на дроновете във военните действия до известна степен е изравнило силите и е направило Украйна по-самостоятелна. Нарастващите военни доставки от европейските съюзници също подпомага нападнатата страна да вярва, че може да продължи да удържа руските атаки.
„Можем да издържим месеци“, казва Олександър Камишин, експерт по въоръжение и стратегически съветник на украинския президент Володимир Зеленски, попитан какво ще се случи, ако доставките на оръжие от САЩ спрат. „През 2023 или 2024 г. щеше да е много по-лошо – щяхме да говорим за дни или седмици“.
Полският военен анализатор Конрад Музика, който е посещавал многократно фронтовите линии, разкрива, че Украйна се фокусира върху отслабването на силата на руските атаки, добавяйки, че Киев понастоящем не разполага с възможности да започне собствени офанзиви.
Според него Украйна вероятно ще се бори в дълга изтощителна война поради недостига на човешки ресурси и превъзходството на Русия по отношение на ресурсите. Въпреки че дроновете промениха бойното поле, предупреждава той, не трябва да се преувеличава способността им да компенсират липсата на артилерия и минохвъргачки.
„За да нанесете същите щети, каквито нанася артилерийски снаряд, ще трябва да изстреляте десетки дронове“, казва той. „Дроновете могат до известна степен да запълнят празнините и да ви дадат малко въздух, но не могат да заменят артилерията“.
Смъртоносно небе
Дроновете са демони, поне за онези, които се намират в зоната на смъртта, простираща се на 1000 км от линията на контакт.
Разузнавателните безпилотни летателни апарати от двете страни – приличащи на умалени самолети, изработени от пластмаса или стиропор и оборудвани със сложни камери – могат да засичат враговете от разстояние няколко километра. Те висят над фронтовите линии и предават в реално време това, което виждат.
Те търсят цели за флотилиите от бомбардиращи дронове – често хексакоптери с размерите на масичка за кафе, които могат да хвърлят прецизни гранати с 3D-отпечатани опашки – както и за такива от типа „камикадзе“. Това превръща безпилотните летателни апарати в най-голямата заплаха за живота на войниците от двете страни, замествайки снарядите, мините и вражеските бойци, които бяха основните опасности в началото на войната.
Според вътрешни украински оценки, с които разполага Reuters, дроновете са отговорни за 69% от ударите по руските войски и 75% от ударите по превозни средства и оборудване през 2024 г. Около 18% от ударите срещу руската пехота и 15% от тези срещу превозни средства и оборудване са били нанесени с артилерия, а още по-малко – с минохвъргачки.
Тази надпревара от двете страни на фронта е родила много иновации; и двете страни използват безпилотни летателни апарати с къс обсег и оптични влакна, които не могат да бъдат блокирани електронно, както и „прехващачи“, които преследват и унищожават вражески разузнавателни и атакуващи машини.
Планираното от Киев производство през тази година на 30 000 дрона с голям обсег, предназначени за атакуване на цели дълбоко в Русия, дава на Украйна по-голяма офанзивна заплаха, според Вадим Сухаревски, командир на безпилотните сили на страната до началото на юни.
Средната цена на безпилотен самолет с голям обсег варира от 50 000 до 300 000 долара, което е около 10 пъти по-малко от ракета с подобен обсег, въпреки че бойна глава на безпилотен самолет е по-малка, обяснява той:
„Това е нашият асиметричен отговор. Украйна започна да разработва такива безпилотни самолети точно защото ни липсват ракети“.
Камишин, съветник на президента Зеленски, добавя: „Не можеш да спечелиш голяма война, ако само се защитаваш“. По думите му ударите с дронове с голям обсег са „една от основните карти, които Украйна може да играе срещу Русия в момента“.
Търси се Patriot
Военно-промишлената база на Украйна се разраства бързо и сега предоставя около 40% от използваните оръжия и оборудване, включително дронове, според Зеленски. В сряда той постави цел този проецнт да стигне 50 в рамките на шест месеца.
Киев също така се стреми да разнообрази доставките си, а европейските му съюзници предоставят все по-големи количества муниции. Това потенциално прави страната по-устойчива на геополитически сътресения.
Институтът в Кил, икономическа изследователска група със седалище в Германия, оценява в доклад от миналия месец, че Европа е надминала САЩ по обща военна помощ, предоставена по време на войната, за първи път от юни 2022 г., Страият континент е предоставил 72 милиарда евро в сравнение с 65 милиарда евро от Вашингтон.
От института казват, че потоците на помощ за Украйна са се променили значително през март и април, тъй като САЩ не са отпуснали нова подкрепа, а европейските страни са увеличили своя дял.
Макар че САЩ са били и остават най-големият доставчик на артилерийски снаряди за Украйна по време на войната, Европа разширява капацитета си и е закупила стотици хиляди боеприпаси от континента и извън него. От около 420 000 артилерийски снаряда, получени от Украйна от началото на тази година до около средата на май, само 160 000 са от САЩ, според европейски източник по въпросите на сигурността.
Камишин коментира, че Украйна е произвела около 2,4 милиона свои снаряда през 2024 г., въпреки че те са били предимно за минохвъргачки, които имат по-малък обсег. Въпреки това страната е особено зависима от САЩ в областта на противовъздушната отбрана и обмена на разузнавателна информация.
Киев особено желае американските противовъздушни системи Patriot, способни да прихващат балистични ракети, които Русия изстрелва все по-често. Към април тази година Украйна разполагаше със седем напълно оперативни системи, което е далеч от 25-те, които Зеленски иска, според анализатори от украинското издание Defence Express.
Атаките с дронове и ракети с голям обсег често разчитат на сателитна разузнавателна информация от САЩ. Европейските страни могат да заместят само малка част от нея, ако Вашингтин спре да я споделя, според Института за изследвания в областта на сигурността на Европейския съюз.