Ще нанесе ли бюджетният план на ЕС „разрушителен удар“ върху природата?
Активистите се опасяват, че зелените фондове ще бъдат насочени към индустриални програми, и това ще се отрази изключително негативно на целта за възстановяване на биоразнообразието

Миналата сряда Европейската комисия представи своето противоречиво предложение да обедини редица съществуващи програми за финансиране в единен „Фонд за конкурентоспособност“ като част от по-широкообхватен многогодишен бюджет от 1,816 трилиона евро. Това разгневи както страните от ЕС, така и гражданските организации.
Съгласно новия план, целите за биологичното разнообразие нямат никакво специално предназначено финансиране и ще трябва да се конкурират с другите екологични цели на ЕС, включително изменението на климата, сигурността на водоснабдяването, кръговата икономика и замърсяването.
Някои предупреждават, че ако не бъдат ясно разпределени, парите неизбежно ще потекат към индустриални проекти, които съответстват на програмата за конкурентоспособност на Комисията. Това ще остави без финансиране нерентабилни, но не по-малко спешни програми за околната среда.
„Съществува реална опасност биоразнообразието да бъде изместено в полза на индустриални приоритети, които могат да бъдат представени като зелени инвестиции“, коментира пред POLITICO Естер Асин, директор на Европейския политически офис на WWF.
Според Комисията ЕС вече се сблъсква с годишен дефицит от 37 милиарда евро в финансирането на биоразнообразието.
В предложената нова бюджетна структура съществуващата европейска програма за финансиране на проекти за околната среда в размер на 5,45 милиарда евро, известна като LIFE, ще се слее с други фондове, предназначени за дигитализация и отбрана. Общият фонд за конкурентоспособност ще бъде в размер на 409 милиарда евро. Средствата, които преди бяха предназначени специално за биоразнообразието, сега също са обединени в обща цел „околна среда и климат“.
Общата сума, предназначена за финансиране на зелени приоритети, ще се увеличи, твърди Комисията, защото 35% от общия бюджет – около 700 милиарда евро – ще бъдат предназначени за постигане на целите на Зеления пакт на ЕС. Около 43 % от Фонда за конкурентоспособност ще бъдат насочени към климатични и екологични цели, заяви Комисията в сряда, за да допринесе за тази обща цел.
„Мисля, че този бюджет всъщност разглежда въпроса по един всеобхватен начин“, казва пред изданието комисарят по околната среда Джесика Росуол. „Имаме много екологични законодателни актове, които са наистина добри, но сега трябва да дадем и резултати, а този бюджет всъщност се занимава точно с това“.
Но не всички са съгласни с тази теза.
„Това е опустошителен удар за природата на Европа и нейните граждани“, предупреждава Анук Пуймартин от Birdlife Europe в изявление, като акцентира, че биоразнообразието „губи своето място в бюджета на ЕС, без специално финансиране или ясни приоритети“.
Вграждане на устойчивостта
С новата структура на бюджета Комисията иска опазването на околната среда да се разглежда като хоризонтален въпрос, а не като самостоятелен приоритет за финансиране. Структурата ще „гарантира, че хоризонталните приоритети се прилагат по последователен начин в целия бюджет на ЕС, включително за климата и биоразнообразието, принципа „да не се нанася значителна вреда“, социалните политики и равенството между половете“, се посочва в бюджетния документ.
Принципът „да не се нанася значителна вреда“ изисква политиките и фондовете на ЕС да не оказват отрицателно въздействие върху шестте екологични цели на ЕС, които включват опазването и възстановяването на природата.
„Сега е важно как устойчивостта ще бъде интегрирана в управлението и структурата на бюджета на ЕС“, обяснява Корнелиус Мюлер, политически съветник в Sustainable Banking Coalition, лоби за зелено финансиране. „ЕС трябва да вгради тези принципи във всички финансови инструменти“.
Но някои твърдят, че запазването на част от финансирането, насочена към природата, е от съществено значение. Асин от WWF призовава за „солидни и прозрачни методики за проследяване“ – без които целта от 35 % рискува да „се превърне в малко повече от PR упражнение“.
В настоящата бюджетна структура – в допълнение към целта за 30% разходи за климата – 7,5% от годишните разходи трябваше да бъдат разпределени за цели, свързани с биоразнообразието, през 2024 г., като през 2026 и 2027 г. те трябваше да достигнат 10%. В новото предложение не е посочена цел в тази посока. Няма и специално заделени средства за устойчивост на водните ресурси, което е една от основните грижи на Брюксел според приоритетите му за 2024–2029 г. Някои от най-засегнатите от недостиг на вода държави членки на ЕС, като Испания и Португалия, поискаха да бъдат отпуснати повече средства за устойчивост на водните ресурси и управление на риска.