План-сметка на амбициите или на раздорите? ЕК предложи бюджет на ЕС от 1,816 трлн. евро
Документът представлява увеличение от 1,1% на 1,26% от брутния национален доход на блока. Европейският парламент вече е нащрек
&format=webp)
Европейската комисия предложи централен бюджет на ЕС в размер на 1,816 трилиона евро за седемгодишния период от 2028 г., след няколко дни напрегнати вътрешни преговори.
Тази сума представлява увеличение на разполагаемите средства на Европейския съюз спрямо настоящия бюджет за периода 2021–2027 г.
Членовете на Комисията, водени от председателя Урсула фон дер Лайен, окончателно се споразумяха за тази сума в сряда. Това означава, че общите разходи ще се повишат до 1,26% от брутния национален доход (БНД) на ЕС, в сравнение с около 1,1% за текущия период.
„Това е бюджет, който отразява амбициите на Европа, справя се с предизвикателствата пред нея и засилва нашата независимост“, заяви фон дер Лайен пред журналисти, цитирана от POLITICO. „Бюджетът е по-голям, по-интелигентен и по-целенасочен.“
ЕК твърди, че общият обем на бюджета ще възлиза на 2 трилиона евро, като в тази сума се включват и погасителните плащания по дълга, натрупан след пандемията от COVID-19. Зигфрид Мурешан, преговарящ бюджета от страна на Европейската народна партия на фон дер Лайен, нарече този подход „подвеждащ“.
Критиките му бяха подкрепени от представители на различни политически сили в Европейския парламент.
По-малък бюджет, различни приоритети
Обявяването на предложението дава началото на поне две години -най-вероятно напрегнати и изтощителни - преговори с Европейския парламент и националните столици, които трябва да одобрят окончателния вариант на бюджета.
„Предложеният бюджет е твърде висок“, заяви нидерландският финансов министър Елко Хайнен.
Много правителства вероятно ще настояват за по-малък бюджет или такъв с различни приоритети от тези, които предлага ЕК. За разлика от тях, голяма част от Европейския парламент желае ЕС да разполага с повече средства и влияние.
В знак за предстоящите сблъсъци, социалистката Карла Тавареш заяви: „Няма да позволим финансирането на нашите ключови приоритети да бъде компрометирано заради погасяването на NextGenerationEU (имат се предвид постпандемичните заеми).“
Общата сума от 1,816 трилиона евро е изчислена по цени от 2025 г. и се сравнява с бюджета от 1,2 трилиона евро за периода 2021–2027 г., също по текущи цени. Такова значително увеличение спрямо предходния период не е необичайно на този етап.
Комисарите одобриха разходния план след като ръководителите на техните кабинети изгладиха най-чувствителните въпроси по време на двудневни почти непрекъснати преговори в Брюксел.
Основни разходни пера:
Според бюджетния комисар на ЕС Пьотр Серафин, който представи плана пред Европейския парламент, ЕК ще отдели:
• 865 милиарда евро за „Национални и регионални планове“, включващи регионална политика и Общата селскостопанска политика, които в момента формират около две трети от бюджета на ЕС;
• 410 милиарда евро за „Фонд за европейска конкурентоспособност“;
• 200 милиарда евро за „Глобална Европа“, включваща помощ за развитие и подкрепа за съседни държави;
• 292 милиарда евро за други програми, включително извеждане от експлоатация на ядрени мощности и правосъдие;
• 49 милиарда евро за програмата за студентски обмен Erasmus+.
Погасителните плащания ще обслужват дълга на ЕС на капиталовите пазари и няма да бъдат насочени към приоритети като земеделие или отбрана.
„Сега разбираме защо е цялата тази потайност“, коментира Ката Тютьо, председател на Комитета на регионите, в публикация в X. „Зад дима от опростени обяснения се крие ЧУДОВИЩЕН план, който поглъща кохезионната политика и разбива гръбнака ѝ чрез национализация и централизация.“
Нови данъци
Серафин представи три нови данъка, насочени към електронните отпадъци, тютюневите изделия и компаниите в ЕС, за да се изплатят дълговете, натрупани след COVID кризата, които се изчисляват на 25–30 милиарда евро годишно.
Той потвърди и предложенията от 2021 г. за въвеждане на въглеродна гранична такса и участие на ЕС в приходите от Схемата за търговия с емисии (ETS). Очаква се тези приходи да достигнат до 58 милиарда евро годишно.
Няколко страни, включително Германия - най-голямата икономика в ЕС - вече предупредиха срещу разширяването на бюджета на ЕС в момент, когато избирателите в Европа все по-често се ориентират към популистки и анти-ЕС сили.
Голямата идея на фон дер Лайен е да насочи средствата от традиционните пера - земеделие и регионално развитие - към нови приоритети като отбрана и иновации.
Планът трябва да бъде одобрен единодушно от 27-те държави членки и от Европейския парламент.
Това ще бъде трудно начинание за фон дер Лайен.
Освен резервите на Германия, и Франция - втората по големина икономика в ЕС - не е склонна да увеличи вноската си, тъй като е притисната от растящ бюджетен дефицит и увеличаващ се държавен дълг.