Euroclear: Планът за рискови инвестиции с блокираните руски активи е експроприация
Изпълнителният директор на клиринговата къща предупреждава, че плана на ЕС да набере повече средства за Украйна чрез инвестиции в по-рискови активи може да се окаже незаконен
&format=webp)
Плановете на ЕС да набере повече средства за Украйна, като насочи замразените руски държавни средства в по-рискови инвестиции, биха се равнявали на „експроприация“ (конфискация на частна собственост), предупреждава институцията, която държи по-голямата част от тях.
Изпълнителният директор на Euroclear Валери Урбен коментира пред Financial Times, че плановете за реинвестиране на паричните средства, генерирани от активите, с цел постигане на по-високи печалби, могат да доведат до по-нататъшни ответни мерки от страна на Москва и да подкопаят ключовата позиция на централния депозитар на ценни книжа във финансовата система.
„Ако увеличите приходите, увеличавате рисковете. И кой поема този риск?“, пита Урбен в интервю за изданието.
Европейската комисия обмисля как да извлече по-голяма стойност от около 191 млрд. евро активи на руската централна банка, блокирани в Euroclear заради западните санкции. Euroclear реинвестира паричните средства, произтичащи от падежните активи на Русия – като купонни плащания и обратно изкупуване – главно чрез централните банки. Г-7 използва доходите, за да подкрепи заем от 50 млрд. долара за Киев.
Но печалбите от активите намаляват, тъй като Европейската централна банка понижи лихвения си процент. Това накара комисията да предложи прехвърляне на парите в по-рискови класове активи, които могат да генерират по-голяма доходност, но също така носят по-голям риск от загуби.
Урбен предупреждава, че някой ще трябва да покрие такива потенциални загуби.
„Системният риск със сигурност ще се увеличи драстично, ако трябва да надхвърлим рисковия профил, който имаме и който е одобрен от нашите надзорни органи“, казва тя, добавяйки, че миналата година Euroclear е изплатила 4 млрд. евро на Украйна, а тази - 1,8 млрд. евро.
Според нея плановете на ЕС да увеличи тези суми може да включват създаването на „специално предназначено дружество“, към което да бъдат прехвърлени активите на руската централна банка. Специалното предназначено средство ще може да насочва парите, генерирани от активите, към по-рискови инвестиции и „надяваме се, че, поемайки повече рискове, ще донесе повече приходи“.
Урбен обаче предупреждава, че такава схема би създала „много рискове за Euroclear и за европейските пазари в световен мащаб“.
„От правна гледна точка създаването на специално предназначено дружество би означавало отнемане на парите от Euroclear“, без да ни освобождава от отговорността за възстановяването им на централната банка на Русия. По думите ѝ това би довело до „положение, което не можем да понесем“.
Дискусиите около конфискацията на активите на руската централна банка се засилват и отслабват, откакто около 260 млрд. евро бяха замразени в различни юрисдикции вследствие на инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г., но правните и финансовите рискове при конфискацията винаги са побеждавали досега.
Euroclear е изправена пред повече от 100 съдебни дела за замразени руски активи, включително такива, принадлежащи на олигарси и други санкционирани субекти. Източници, близки до Euroclear, разкриват пред Financial Times, че Русия е конфискувала активи на стойност 33 млрд. евро, принадлежащи на нейни клиенти, които са били замразени в руския партньор на организацията - централния депозитар на ценни книжа в Москва.
Euroclear, с активи на стойност над 40 трлн. евро под управление, е най-големият централен депозитар на ценни книжа в Европа – ключов възел на финансовия пазар, който улеснява и урежда сделките чрез държане и прехвърляне на активи.
„Със сигурност трябва да очакваме и повече руски ответни мерки под различни форми“, казва Урбен и предупреждава, че единственият начин такава схема да бъде жизнеспособна е „в случай на искане за възстановяване от централната банка на Русия, а активите са изчезнали, някой трябва да покрие сумата“.
Отделно от това Урбен разкрива, че Euroclear е заинтересована да подкрепи инициативите на ЕС за интегриране на фрагментираните капиталови пазари в блока, нещо, за което Брюксел настоява, за да се възползва от неизползваните спестявания и да подобри финансирането на компаниите.
Тя заяви, че Euroclear ще предложи „единна точка за достъп“ за дребните и институционалните инвеститори в 27-те държави членки.
Урбен също така заяви, че ще подкрепи по-централизирания надзор на централните депозитари на ценни книжа, друг ключов елемент от инициативата на ЕС за капиталовите пазари.