Запасявайте се: ЕС изисква от държавите да натрупат храни, лекарства, суровини
Новата стратегия може да включва и доставки на горива, резервни системи за захранване, и защита на критична енергийна инфраструктура като подводни кабели
&format=webp)
Преди почти четири месеца Европейската комисия поиска от гражданите да разполагат с комплект за оцеляване, за да са сигурни, че имат достатъчно храна, лекарства и електроенергия за преодоляване на непредвидена криза.
Сега изпълнителният орган изисква от държавите членки да проверят дали техните комплекти са подходящи за тази цел.
Като част от стратегията за натрупване на запаси ЕК призова държавите членки да направят преглед на стратегическите си резерви и да идентифицират пропуските и най-добрите практики, които могат да бъдат засилени по повод готовността срещу природни бедствия, бедствия, но и срещу хибридни атаки или конфликти, съобщава Euronews.
„Целта е много проста – да се уверим, че основните запаси, които поддържат функционирането на нашите общества, особено тези, които спасяват човешки животи, са винаги на разположение“, заяви Хаджа Лахбиб, европейски комисар по управлението на кризи и добави:
„Ще постигнем това чрез по-интелигентно планиране, по-силно сътрудничество и споделяне на отговорностите за нашата колективна безопасност. Да бъдем по-малко разпокъсани, по-малко реактивни и по-координирани и по-проактивни.“
Висш служител на ЕС коментира, че този първи етап вероятно ще отнеме една година, тъй като има "ограничено разбиране" за това "кои основни стоки са необходими, за да се гарантира продължаването на основните услуги и функции по време на криза" и "допълнителен потенциал за проучване на сътрудничество с частния сектор, но и с международни участници".
Едва след приключването на тази работа ЕК ще може да представи по-конкретни препоръки за конкретни усилия за натрупване на запаси, добави служителят.
Все още не е отделено специално финансиране за стратегията за натрупване на запаси, въпреки че ЕК „ще проведе решителни преговори за бюджет в следващата многогодишна финансова рамка“. Следващата седмица изпълнителният орган на ЕС ще представи първия набор от секторни предложения за предстоящия бюджет.
Чувствителна информация
Последните кризи, които ЕС трябваше да преодолее - от пандемията до енергийната криза и пълномащабното нахлуване на Русия, в съчетание с все по-нестабилния и изпълнен с противоречия геополитически пейзаж, разкриха колко уязвим е ЕС от сътресения в глобалната верига за доставки и политически натиск.
Сега блокът е в надпревара да се превъоръжи и да развие стратегическа автономност, т.е. способността да действа самостоятелно и да осигурява автономно жизненоважни обществени функции при необходимост.
Но тъй като отбраната и запасите засягат чувствителна информация, която традиционно е в сферата на националните правителства, координацията на ниво ЕС може да бъде бавна.
„На този етап разполагаме с ограничена информация за различните национални инициативи, националните запаси или намеренията за закупуване такива“, коментира високопоставен служител на ЕС.
Един от ключовите резултати, които стратегията цели да постигне, поясни той, е постоянна мрежа за съхранение на запаси, система за обмен на данни, както и информация, включително и класифицирана. Стратегията също така иска да засили координацията между държавите членки, частния сектор и други международни участници, както и между гражданските и военните власти.
Няма универсален подход
ЕС вече е предприел някои ad hoc инициативи за натрупване на запаси. Приетият миналата година Закон за критични суровини включва разпоредби за стратегическо складиране. Комисията разработва и стратегически запаси от медицинско и химическо, биологично, радиологично и ядрено оборудване като част от механизма за гражданска защита.
ЕК изтъкна няколко ключови области, в които ще бъдат увеличени усилията за натрупване на запаси: от хранително-вкусовата промишленост и основните селскостопански суровини – не консервиран боб, а торове, семена и фуражи за животни, до стратегическите резерви за енергийна сигурност.
Това може да включва доставки на горива, резервни системи за захранване, както и защита на критична енергийна инфраструктура като подводни кабели.
Тъй като различните държави гледат на готовността по различен начин, няма да има "универсален" подход към натрупването на запаси.
„Последиците за гражданите в случай на спиране на тока са едни и същи. Без значение дали става въпрос, да речем, за терористична атака, хибридна атака или ако наистина става въпрос за природно климатично бедствие. Хората са без енергия и затова трябва да се запасим с продукти навсякъде в Европейския съюз, разбира се, като всяка държава отчита по-скоро потенциалните заплахи“, уточни европейският комисар.
Ваксини и лекарства
Стратегията за подкрепа на медицинските мерки за противодействие на заплахите за общественото здраве, също представена днес, има за цел да гарантира на държавите членки равноправен достъп до ваксини, терапевтични средства, диагностични средства и лични предпазни средства при криза или ограничени доставки.
Планът включва ускорител на медицинските мерки за противодействие, който да стимулира научните изследвания и разработките на ваксини и лекарства от следващо поколение.
„Всички си спомняме дългите и тежки месеци по време на пандемията, когато чакахме, докато се разработват ваксини и терапии. При следващата криза искаме да съкратим това чакане възможно най-много“, заяви Лахбиб.
В стратегията се планира и по-тясно сътрудничество между здравеопазването и отбраната, като Комисията ще работи със здравната работна сила на НАТО за изготвяне на списък с медицински контрамерки с двойна употреба.
Идеята е, тъй като 23 държави от ЕС са и съюзници в НАТО, да не се удвоява работата на двете организации, а вместо те да изготвят предложения, които се допълват, заяви друг служител на ЕС. Първият списък трябва да бъде представен на държавите преди края на годината, допълни той.