Проблем с революционния изотоп за лечение на рак - доставките са на изчерпване
Разчитайки до голяма степен на намаляващите доставки от съветските и американските запаси на радиоактивни материали, компаниите се борят да получат достатъчно актиний за лечението на хиляди пациенти
Недостигът на редки радиоактивни изотопи, които бързо свиват туморите, заплашва да подкопае развитието на революционни лечения, в които здравните компании са инвестирали милиарди долари.
Комбинирайки тези изотопи с антитяло, микроскопичните лекарства, известни още като радиолиганди, нанасят токсичен удар директно в раковите клетки. Но актиний-225, най-често използваният изотоп в експерименталното лечение, чиито разпадащи се протони и неутрони излъчват мощно "алфа" лъчение, е все по-слабо достъпен, отбелязва Financial Times.
Разчитайки до голяма степен на намаляващите доставки от съветските и американските запаси от времето на Студената война на радиоактивни материали, компаниите се борят да получат достатъчно актиний за лечението на хилядите пациенти, включени в клинични изпитвания.
Но те залагат на това, че тази форма на радиотерапия може да се превърне в следващата голяма иновация в лечението на рака, ако преодолеят предизвикателствата във веригата за доставки. Тъй като половината от всички пациенти с рак получават традиционна лъчетерапия, радиолиандите имат потенциала да предложат по-мощно лечение с по-малко странични ефекти за милиони души.
Джеф Легос, глобален ръководител на отдела по онкология в Novartis, казва пред FT, че радиофармацевтиците биха могли да се превърнат в основна терапия за справяне с големите традиционни видове рак. Анализаторите на Morgan Stanley прогнозират, че до 2032 г. продажбите на пазара на радиофармацевтици ще възлизат на $39 млрд., при $7 млрд. през 2022 г.
Внедряването на лекарството Pluvicto на Novartis, което стана второто одобрено радиофармацевтично лечение през 2022 г. и се използва главно за борба с рак на простатата, беше възпрепятствано от недостиг на лутеций - друг изотоп. Въпреки че тези проблеми вече са решени, индустрията е изправена пред нови затруднения - особено при актиний-225.
Тъй като актиний-225 не се среща в природата, доставчиците на медицински продукти трябва да търсят изходни материали надалеч, от които да извлекат изотопа.
Британското новосъздадено предприятие PanMediso се е обърнало към местния орган за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения за получаване на достъп до подводници като източник на радий-226, прекурсор за актиний-225, но според FT, преговорите са пропаднали.
Биотехнологичната компания RayzeBio, която беше придобита от Bristol Myers Squibb за 4,1 млрд. долара тази година, беше принудена да спре за няколко месеца записването на пациенти в късен етап на изпитване на лекарство за рак на основата на актиний, преди да започне отново този месец.
Радиационният удар на актиния и 10-дневният му период на полуразпад, което означава, че радиовълните му бързо се изчистват от организма, го правят идеалното средство за лечение на рак, казва Крис Левеск, главен изпълнителен директор на TerraPower, подкрепяната от Бил Гейтс компания за ядрено инженерство, която започна търговско производство на изотопа тази година.
"Природата не би могла да го планира по-добре."
Един грам радий може да създаде 1 кюри актиний, с който могат да се лекуват около 1000 пациенти. Това може да струва до 10 млн. долара сега, посочва FT, позовавайки се на източниците си.
"Компаниите биха платили всичко, за да се сдобият с изходни материали от актиний, но няма желаещи да продават, всички трупат това, което имат", казва Джон Карни, главен изпълнителен директор на Itheranostics, който консултира фармацевтични групи относно доставките на радиоактивна медицина.
През изминалата година Bristol Myers Squibb, AstraZeneca и Eli Lilly са похарчили близо 8 млрд. долара за придобиване на биотехнологични компании с водещи лекарства на базата на актиний-225.
Според оценки на индустрията всяка година в света има на разположение не повече от 2 кюри актиний-225. За клинични изпитвания той се набавя или от руската държавна ядрена агенция Росатом, или от намаляващите запаси на торий-229 на Министерството на енергетиката на САЩ, който може да се използва за създаване на актиний-225 в процеса на разпадане.
Медицинските материали са изключени от режима на санкции, наложени на Русия след нахлуването ѝ в Украйна.
Но тези доставки са на изчерпване и сега фармацевтичните групи търсят изходни материали другаде - и дори проучват алтернативни изотопи, като олово-212.
По-голямата част от доставките на радий-226 на Eckhert & Ziegler идват от излязло от употреба оборудване за брахитерапия - елементарна форма на лечение на рак, въведена за първи път от Кюри, която включва инжектиране на радиоактивни материали директно в тялото на пациента.
След това компанията използва ускорител на частици, известен като циклотрон, за да взриви изотопа с протонен лъч и да го превърне в актиний-225.
Интензивният фокус на обществените поръчки върху изотопа, който отдавна е обявен от изследователите за идеален при атакуване на раковите клетки, означава, че той все още може да се превърне в материал, който да стимулира радиофармацевтичната революция.