Учените с важна крачка в трансплантирането на животински органи на хора
Учени твърдят, че са направили важна крачка напред към разбирането на най-добрия начин да се направи така, че човешкият организъм да приема органи от друг вид - усилие, което може да помогне за решаване на проблема с продължаващия недостиг на органи за трансплантация.
Само в САЩ повече от 100 000 души са в списъка на чакащите за трансплантация, а средно 17 умират всеки ден, докато чакат. Лекарите от десетилетия експериментират с алтернативи и сега мнозина виждат потенциал в замяната на увредени човешки органи с генетично модифицирани свински такива.
Ксенотрансплантацията, както се нарича междувидовата трансплантация на органи, все още е в начален стадий на развитие като наука. Никъде не се провеждат клинични изпитвания върху хора, които да са одобрени от властите, но авторите на проучването, публикувано в четвъртък в Journal of Clinical Investigation, твърдят, че техните открития могат да направят възможно това.
За целите на проучването лекари от Marnix E. Heersink School of Medicine към University of Alabamа трансплантират генетично модифицирани свински бъбреци на трима души в мозъчна смърт и доказват, че могат да го направят, като използват същите одобрени от американската администрация лекарства, използвани при донорство от човек на човек.
При всеки вид трансплантация, независимо дали е от човек или животно, лекарите трябва да дават на реципиента лекарства, които потискат имунната му система, за да не отхвърли тялото му непознатия орган. В някои случаи, когато пациентите са особено уязвими към инфекции, те могат да получат допълнителна терапия, която да им осигури защита от капсулирани бактерии като Neisseria meningitidis - микроба, който причинява менингит.
Изследователите, участвали в новото проучване, са сравнили резултатите от двама реципиенти на свински бъбрек, които са получили стандартните лекарства за потискане на имунната система и допълнителна терапия, одобрена от здравните власти, наречена екулизумаб, с резултатите от човек, който е получил само лекарства за потискане на имунната система. Комбинацията се оказва най-добра.
Проучването показва, че лекарите не е необходимо да използват специални или експериментални лекарства за този процес на трансплантация, което би улеснило включването му в одобрените от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) изпитвания върху хора, казва авторът на проучването д-р Джейм Лок, професор по хирургия и директор на отдела по трансплантации в Heersink School of Medicine.
Все пак новото изследване е ограничено, тъй като е демонстрирано само при трима пациенти. Лекарите, които работят по изследвания, свързани с трансплантации, приветстват екипа за това, което трансплантационният хирург д-р Шери Крамс нарича "изключително иновативна работа".
Това, което статията добавя към досегашното знание по темате, е "донякъде стъпаловидно", казва Крамс, старши заместник-декан и професор по хирургия в Stanford Medicine, който не е работил по въпросното изследване.
Д-р Манди Форд, научен директор на Центъра за трансплантации в Емъри, се съгласява, че изключителната нужда от органи прави важен всеки напредък в тази област.
"В Съединените щати и по света има критичен недостиг на донорски органи и ксенотрансплантацията наистина има потенциала да бъде революционно трайно решение на проблема", казва Форд.