Нова терапия срещу стареенето удължава живота на мишките с 25%
Научно лечение, което помага на аксолотлите да възстановят изгубените си крайници, вече се тества върху хора
Научна терапия, която позволява на саламандрите аксолотъл да регенерират липсващи крайници, може да помогне на мишки да живеят 25% по-дълго.
Техниката, която включва блокиране на провъзпалителен протеин, предпазва гризачите от множество заболявания и е в ранен етап на клинични изпитвания при хора за фиброзно белодробно заболяване.
Резултатите подчертават надеждата, че новите сведения за ролята на отделните гени и протеини може да помогне за увеличаване на продължителността на живота при хората.
"Това, на което се натъкнахме, е провъзпалителен фактор, който стимулира стареенето в най-широкия смисъл на думата", казва пред Financial Times ръководителят на изследването Стюарт Кук, професор в Duke-NUS Singapore и MRC Laboratory of Medical Sciences във Великобритания.
"Установихме, че ако потиснете този фактор, ще увеличите размаха на здравето, а като следствие - и продължителността на живота. Това е верижен ефект."
Новото изследване, публикувано в сряда в Nature, се фокусира върху ролята на протеин, наречен IL-11, който подклажда възпалението. Учените откриват, че повишеното производство на този протеин е свързано с остаряването на мишките.
Изтриването на гените, които инструктират производството на IL-11, предпазва мишките от различни заболявания, метаболитен спад и слабост. Това от своя страна е позволило на гризачите да живеят средно с 25% по-дълго.
Блокирането на IL-11 с антитяло има подобен положителен ефект върху продължителността на живота на гризачите. Мъжките мишки на възраст 75 седмици - равностойна на 55 години при хората - живеят с 22,5% по-дълго, докато при женските този показател нараства до 25%.
Според изследването инхибирането на този вид протеин намалява честотата на свързаните с възрастта ракови заболявания.
Въпреки че проучването не включва данни от тестовете върху хора, Кук изразява увереност, че и там ще се наблюдават благоприятни ефекти срещу стареенето.
IL-11 отдавна е обект на биологичен интерес поради ролята му в необикновените процеси на регенерация при някои видове. Според предишни изследвания той помага на рибите, главочите и аксолотите да възстановяват загубените си перки, опашки и крайници.
Протеинът играе роля в телесното развитие и на хората, но се превръща във все по-голям проблем за възрастните, които сега живеят много по-дълго от своите предци. Кук сравнява ролята на IL-11 за стареенето с "наливане на бензин в огъня".
Изследването допълва портфолиото от обещаващи техники за борба със стареенето. Друга област на интерес са сенолитиците - елиминирането на остарелите “зомби” клетки.
Данните от изследванията на екипа на Кук изглеждат "солидни", но предложените техники не са непременно по-добри от сенолитиците, казва пред FT Илария Белантуоно, професор по мускулно-скелетно стареене в университета в Шефилд.
"Освен това няма доказателства, че те биха работили в напреднала възраст, когато дефицитите са по-изразени", добавя Белантуоно.
Необходими са още тестове върху хора, за да се предоставят допълнителни данни за подобни техники за борба със стареенето, въпреки че дори и да са успешни, все още ще има пречки за въвеждането на терапиите.