САЩ намекна за възможна интервенция на валутните пазари
Доларът рязко поскъпна в понеделник, когато висши ръководители на министерството на финансите и на Централната банка в САЩ изразиха загриженост от поевтиняването на щатската валута през последните дни. Коментарите увеличиха шансовете за възможна интервенция на валутните пазари, а зелените пари нараснаха с повече от 1% срещу еврото и йената, след като министърът на финансите Хенри Полсън не изключи възможността за интервенция, а президентът на ФЕД-Ню Йорк Тимъти Гайтнър обяви, че Централната банка следи много внимателно поведението на долара.
Анализатори коментираха, че сред банкерите нараства желанието за нормализиране цените на суровините, а това е възможно само при по-високи стойности на долара. В края на деня американската валута нарасна срещу йената с 1.3% до 106.28 и с 1% срещу еврото до 1.5626, регистрирайки преди това 6-седмичен връх на 1.5845. Единната валута спечели 0.3% срещу йената до 166.08, като по-рано достигна най-високи стойности след ноември на 167.15.
Президентът на ФЕД-Далас Ричард Фишер също беше в прожектора на светлините и определи слабостта на долара като създаваща негативна обратна връзка, водеща до по-висока инфлация и по-нисък икономически растеж. Тези забележки са почти същите като тези на председателя на Федералния Резерв Бен Бернанке, който миналата седмица свърза слабостта на валутата с нарастващите вносни цени и инфлацията на потребителските цени. Тогава доларът напредна, но печалбите му изчезнаха ден по-късно, когато председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише на практика оповести предстоящо увеличение на европейските лихви, което доведе до бързо поскъпване на еврото.
В понеделник Трише отново изпрати същото послание по време на конференция в Париж и това накара мнозина специалисти да предвидят, че намеренията на ЕЦБ усложняват задачата по стабилизиране на долара. Всеобщото мнение е, че вчера е била налице поредната вербална подкрепа за долара, но ако и този път тя се провали и еврото преодолее нивата от 1.60 най-вероятно ще последва реална интервенция. Самият Полсън сподели вчера, че силните дългосрочни икономически фундаменти в САЩ ще доведат рано или късно до сила на долара, и допълни, че не изключва като средство интервенирането на валутните пазари. Специалисти обаче предупреждават, че едни интервенции носят със себе си риск, тъй като няма нищо по-лошо от едни неуспешни действия, които биха довели до криза на валутните пазари.
Междувременно доларът получи подкрепа и от плановете на “ Lehman Brothers” за привличането на нов капитал в размер на 6 милиарда долара, което вероятно ще помогне на американския финансов сектор да се стабилизира. Банката оповести плановете си след като обяви финансовия резултат за второто тримесечие, който беше загуби от 2.77 милиарда долара.
При икономическите новини стана ясно, че предстоящите продажби на жилища през април в САЩ са нараснали с 6.3%, което допълнително доведе до покупки на долари, докато в същото време цената на петрола отчете минимален спад от рекордните стойности достигнати в петък на 139.12 долара за барел. Това също увеличи оптимизма, тъй като по-високите цени на енергийните продукти водят до по-висока инфлация, намаляват силата на потребителските разходи и ограничават икономическия растеж.
В Канада началното жилищно строителство през май нарасна с повече от очакваното от 213.9 до 221.3 вместо до 217.5 милиона единици, а в Швейцария безработицата през май спадна от 2.6% до 2.5%.
Днес излиза търговският баланс на САЩ за април като се очаква задълбочаване на дефицита от 58.21 до 59.9 милиарда долара. Във Великобритания ще бъдат публикувани данните за индустриалното и фабричното производство. При по-значимото фабрично производство прогнозите сочат ръст през април от –0.5% до 0.1%, което би довело обаче до намаление на растежа на годишна база от 0.6% до 0.1%. В Канада също излиза търговският баланс за април при очаквания за намаление на излишъка от 5.53 до 5 милиарда канадски долара. Далеч по-важното събитие обаче е редовното заседание на Канадската централна банка, при което се очаква намаление на лихвите от 3% до 2.75%.
ЕUR/USD
Подкрепа е 1.5550, което е 62% корекция на повишението 1.5365-1.5845 и което за момента спира поевтиняването. Следват 1.5480 и триседмичното дъно от миналата седмица на 1.5365. Съпротива са лесно преодолените важни нива на 1.56 и 1.5660, следвани от 1.5730, което е 62% корекция на вчерашния спад 1.5845-1.5557.
USD/JPY
GBP/USD
USD/CHF
Отдел “Анализи валутни пазари”,
ФК “Логос-ТМ” АД