24-часова търговия: Борсите тръгват по стъпките на криптото, за да привлекат нови трейдъри
Очакванията на инвеститорите, особено по-младите, които търгуват чрез приложения като Robinhood, оказват допълнителен натиск върху традиционните борси да се адаптират
&format=webp)
Лондонската фондова борса (LSEG) проучва възможността за 24-часова търговия. Това е стъпка, която би я наредила до най-иновативните глобални пазари, на фона на натиска да направи британския капиталов пазар по-конкурентен и атрактивен за инвеститори.
Според Financial Times, групата анализира практическите, технологични и регулаторни аспекти на разширяването на търговските часове – от нова ИТ инфраструктура до последиците за компаниите с двойно листване.
„LSEG абсолютно проучва този въпрос - независимо дали това означава 24-часова търговия или просто удължени часове“, казва източник, близък до компанията. „Провеждат се важни политически и регулаторни дискусии.“
Идеята за денонощна търговия не е нова. Големите американски борси – включително NYSE, Nasdaq и Cboe – вече подадоха заявления за разширяване на часовете, след като през миналата година регулаторът даде принципно одобрение на новата 24-часова платформа 24X. Засега финалното разрешение е отложено, тъй като остават нерешени ключови индустриални въпроси.
В същото време, криптопазарите - със своя денонощен ритъм и растящ обем на търговия - създадоха нова норма. Очакванията на инвеститорите, особено по-младите, които търгуват чрез приложения като Robinhood, оказват допълнителен натиск върху традиционните борси да се адаптират.
Лондон и битката за Ситито
Макар че LSEG реализира основната част от приходите си чрез продажба на данни и анализи, а не от търговия с акции (която формира едва 2,7% от приходите за първото тримесечие на 2025 г.), фондовата борса остава стратегически актив – врата към британския капиталов пазар и ключов елемент от лондонското Сити.
Работното ѝ време в момента е между 8:00 и 16:30 местно време. Това я поставя в неравностойно положение спрямо азиатските и американските пазари, които вече разширяват прозорците си за търговия. Някои анализатори подчертават, че часовите зони правят нощния период в САЩ благоприятен за азиатски търговци – предимство, което Лондон не може да използва ефективно при текущото работно време.
Въпреки ентусиазма на индивидуалните инвеститори, професионалните фонд мениджъри остават предпазливи. Те предупреждават, че денонощната търговия може да разпръсне ликвидността (която сега е концентрирана в началото и края на сесията), да увеличи разходите за поддръжка на екипи и да създаде нови регулаторни предизвикателства.
Според Федерацията на европейските борси, ползите от по-дългите прозорци за търговия са все още „неясни“ и „несигурни в дългосрочен план“.
Дебатът около търговските часове се вписва в по-широките усилия на британското правителство да реформира финансовите регулации. Новият финансов министър Рейчъл Рийвс заяви пред представители на Ситито, че „ботушът на бюрокрацията“ пречи на бизнеса и задушава иновациите. Идеи като денонощна търговия са част от опитите за „разкопчаване на яката“ на регулацията в услуга на растежа.