ДСК: Инвеститорите във взаимни фондове търсят бързи печалби в рамките на година
![ДСК: Инвеститорите във взаимни фондове търсят бързи печалби в рамките на година](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/23012024/6c45b54f-118b-462c-ae33-51a4f4899c49.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Склонните да инвестират в колективни инвестиционни схеми обикновено очакват големи печалби в рамките на една година, сочи изследване, проведено от агенция за маркетингови изследвания "Прагматика“, поръчано от "ДСК Управление на активи".
Около 40% от анкетираните осемстотин участници със среден и висок доход над 1 500 лева са със склонност да инвестират средства във взаимни фондове за период от една година, сочи изследването.
Средната сума, която те са склонни да вложат, възлиза на 4 170 лв., като анкетата е направена в големите градове на страната сред хора на възраст между 25 и 55 години.
Основен извод от изследването е, че историческото представяне на фондовете е основен критерий за избор, като той е посочен от близо 60% от хората със склонност да инвестират. Степента на риск е критерий за избор на инвестиционен фонд за 41.3%.
Едва 23% биха избрали фонда си, в зависимост от инвестиционната му политика и степента на риска, сочи още проучването.
Фактори като големина на фонда, професионално и коректно предоставяне на информация, мениджърски качества, леснота за закупуване на дялове, са такива, които все още имат относително малък дял при избора на фонд.
Най-известната сред анкетираните форма на спестяване продължават да са депозити, като те са посочени от 77.3%, инвестициите в акции са посочени от 43.5%, а допълнителното пенсионно осигуряване от 31.9%.
Договорните фондове са посочени от 60.4% от анкетираните като позната форма за спестяване, което е един относително висок процент и сочи добрата информираност на населението.
Очакванията за бързи и големи печалби обаче, в рамките на кратки срокове, сочат до някъде все още непълното разбиране на процеса от страна на потенциалните и настоящите инвеститори, заключава Петко Кръстев, изпълнителен директор на "ДСК Управление на активи".
Според него родният пазар има значителен потенциал за развитие - на фона на факта, че близо четири пъти по-малко хора от населението у нас са инвестирали средства във взаимни фондове, в сравнение с развитите европейски страни.
В тази посока България може да догони страните от ЦИЕ, като Чехия, Полша и Унгария, след четири-пет години, смята Кръстев.
Като най-добра възможност за инвестиране на свободните си средства анкетираните посочват инвестициите в недвижими имоти, или 66.3% от тях, собственият бизнес е на втора позиция с 12.6%, а на трето място се нареждат банковите депозити с 12.3%.
По отношение на начините за търсене на информация относно колективните инвестиционни схеми доминират личните контакти и консултации с приятели и познати, телевизията и интернет.