Колко струва да се ожениш/омъжиш?
Аз, ако имах сто лева, щях да се оженя, имаше навика да казва един приятел. Оказа се обаче, че не е взел предвид инфлацията. Защото съвременните младоженци не могат с толкова пари да си платят само таксата в гражданското.
И така, към хилядите причини свободните двойки в днешни дни да не пристъпват към олтара, се прибавя и една съвсем немаловажна – сватбата не е евтино събитие. Дори е едно от най-големите финансови сътресения в живота.
Повечето смелчаци, решили се на тази стъпка, от горчив опит знаят, че колкото и да са планирани всички разходи в началото, крайната равносметка винаги сочи повече. Затова брачните двойки в екипа на Profit.bg – настоящи и бъдещи – решиха да помогнат в изчисленията.
Започваме от неизменните такси, като взимаме за база столицата. За да сключите брак в гражданското, в зависимост от това кое сте си избрали, ви трябват между 100 и 200 лева. Цените за церемония в различните църкви също варират, но средната е някъде около 200 лева. По 20 лева на човек ви трябват, за да удостоверите, че не се водите на отчет в психото и за задължителните медицински удостоверения. Сумата е малка, но е чудесен пример за това как точно такива подробности накрая могат да опразнят джобовете.
Продължаваме с облеклото.
Трудностите през бъдещата булка вече са налице, когато стартира търсенето по магазините на мечтания модел. Цените на роклите започват от 300 лева и няма да посочвам с колко нули може да завършат. Така че най-оптимистичният вариант е свекървата да си приготви, защото по традиция тя плаща облеклото на булката, около 500 лева за рокля и още около 200 за останалите подробности от облеклото.
За младоженеца винаги е по-лесно и малко по-евтино. Сумата, с която родителите на булката ще се бръкнат, обикновено е от 350 до 700 лева за цялото оборудване.
Напред към по-скъпите подробности. Всички, вече оплетени в брачния хомот, ще ви кажат, че най-големите разходи са около ресторанта. Какъвто и да бъде изборът ви, куверт под 30 лева на човек не е възможно да се намери. И то при положение, че се уговорите да си вкарате допълнително алкохол. За сватба от сто човека ресторантът може да глътне 5 000 – 6 000 лева. А трябва и украса, която също е между 500 и 1 000 лева.
Сумата за оператор, фотограф и ди джей обикновено е в границите 1500 и 3000 лева. Ако пък сте решили за всичко друг да има грижата, тоест да използвате сватбен агент – то тогава планирайте още разходи между 800 и 1600 лева. Халките също не са сред най-малките харчове – заради цената на златото вероятността те да струват под 500 лева е малка, да не кажа нищожна. За торта – около 300 лева, за украсата за автомобила, букета на булката и разни други цветни подробности – още 300 лева.
Не бива да пропускате и малките нещица – свещи, чаши, бутилки с вино и шампанско, прически и грим и други такива.
Нещата, без които можете да минете, ако сте натоварили много бюджета, са еднакви рокли за шаферките, лимузина под наем, подаръци за гостите и други такива глезотии.
Да не пропускаме и най-сладкото – медения месец. Тук вече средна цена не може да бъде дадена, тъй дестинациите и цените са хиляди, но е добре да го предвидите като разход.
И сега да теглим чертата – най-оптимистичният вариант за сватба със сто гости е 10 000 лева. И ако вече ви е заболяла главата, то бързам да припомня, че можете да пропуснете повечето традиции – ако заведете кумовете и родителите в гражданското и си спретнете едно малко тържество няма да са ви нужни повече от 1 000 лева. И пак ще сте женени. И пак за цял живот.
*Изказаните мнения и посочените данни не са препоръка за сключване на брак или евентуално разколебаване в семейните устои.