Фонд от фондове – шанс за малките инвеститори
![Фонд от фондове – шанс за малките инвеститори](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/23012024/9bd9ef9e-6dc9-4e36-bc52-a21e04bc4c8b.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Инвестирането във взаимен фонд може да се сравни с това да закарате колата си на сервиз за поправка на спирачките например, казват от Investopedia.com. Естествено и вие самите можете да си купите инструменти, да се позаинтересувате от устройството на вашата кола и да си я поправите сам, но е далеч по-лесно (и по-сигурно), ако оставите тази работа на професионалист.
Механиците и взаимния фонд може да ви струват малко повече пари, но експертните мнения не са безплатни. Взаимният фонд позволява на инвеститора да си спести процеса на селектиране на акции.
Хедж фондовете някога бяха популярни само сред богаташите. Днес обаче, обикновените хора могат да се възползват от възможностите, които предлагат т. нар. „фонд от фондове“.
Какво представлява един “фонд от фондове”? Това е един инвестиционен продукт съставен от няколко хедж фонда, или нещо като взаимен фонд за хедж фондове. Обикновено се предпочитат от инвеститори, които разполагат с малики по размер средства, имат ограничена възможност да диверсифицират в хедж фондове или нямат опит с този тип активи.
Предимството на фонд от фондове пред хедж фонда
Отделните хедж фондове обикновено се съсредоточават на една определен стратегия или един пазарен сегмент и се обвързват с тях. Фондът от фондове (ФОФ) купува дялове от различни фондове и така осигуряват диверсификация, като същевременно намаляват риска, защото инвеститорите не разчитат на компетентността само на един фонд мениджър.
Свързването на хедж фондовете и индустрията на взаимните фондове е нещо, което бе наложено от самият пазар. Традиционно, хедж фондовете се използваха от богати хора, но тъй като пазарът се наводни от огромен брой такива фондове, на тях им се наложи да търсят нови инвеститори. Така, хедж фондовете занижиха изискванията си за минимален размер на инвестицията и станаха достъпни за по-широк кръг хора.
Такси
Таксите на хедж фондовете са около 1-2%, но при някои може да достигнат до 3-4% на година. При някои има и допълнителни такси при постигане на определена доходност, които може да достигнат до 10-40% от печалбата. За инвеститорите във ФОФ схемите има две нива на такси – около 1% за управление и евентуална допълнителна такава при постигане на определена доходност.
Предимства
Има толкова много хедж фондове, че е трудно да се пресеят добрите от посредствените. Точно това ФОФ схемата ще направи вместо вас – професионалисти, които разполагат с повече познания, и които следят пазара по-дълго от вас ще подберат онези фондове, в които си заслужава да инвестирате. Тези фондове също така подбират мениджърите си след сериозно проучване, което пък ви дава повече спокойствие.
Хедж фондовете обикновено имат минимално изискване за инвестиция, което не позволява на хората с по-ограничен капитал да диверсифицират в няколко фонда. Те могат да направят това чрез ФОФ схемите.
Недостатъци
Като цяло тези схеми имат по-високи такси от хедж фондовете, защото в тях са включени както таксата управление, така и таксите на отделните фондове включени в тях. Това е един от най-сериозните им недостатъци.
Тъй като всеки от тези фоднове купува дялове от различни хедж фондове (които от своя страна инвестират в голям брой емисии ценни книжа) е възможно да се окаже, че един ФОФ притежава едни и същи акции (или друг тип актив), посредством различните фондове включени в портфейла му, което пък означава намалена диверсификация.
Някои хедж фондове имат изискване за задържане на инвестицията за определен период от време, като той може да бъде до няколко години. Това означава, че в лоши периоди за капиталовия пазар, инвеститорите може да не могат да изтеглят парите си. Тези ограничения са необходими на фондовете за да могат да се застраховат срещу масови отливи на капитал.
Рискове за мениджърите
Таксите при постигната висока доходност може да стимулират фонд мениджърите да поемат по-високи рискове. Ако мениджърът прави транзакции активно пък, това може да доведе до повече такси за инвеститорите.
Някои фондове използват левъридж и продажби на късо за да осигурят доходност при падащ пазар. И двете стратегии обаче увеличават риска за инвеститорите. Левъриджът може да увеличи загубите, а при късите продажби може да се загубят неограничена сума пари.
ФОФ схемите дават възможност на дребните инвеститори да навлязат в света на хедж фондовете, но това не означава, че можете да разчитате на всеки такъв. Преди да избере къде да инвестирате парите си, направете необходимото проучване. Съобразете риска, с вашите индивидуални цели и възможности, макар че, както всички знаем – колкото по-висок е потенциалът за печалба, толкова по-голям е и риска.