Dow Jones загуби 360 пункта вчера след поредица от лоши икономически новини
&format=webp)
Поредица от лоши новини, между които и нови рекордни стойности на петрола, свалиха значително цените на акциите на Уолстрийт вчера. Инексът Dow Jones загуби почти 360 пункта, затваряйки на най-ниското си ниво от почти две години насам.
Цената на петрола надхвърли 140 долара за барел, след като председателят на ОПЕК прогнозира, че цената на черното злато може да надскочи значително 150 долара за барел тази година и след като Либия обяви, че може да намали производството.
Индексът Dow Jones падна с 358.41 пункта, или повече от 3%, затваряйки на 11 453.42 пункта. Това беше и най-ниското му ниво на затваряне от 11 септември 2006 г.
Индексът на сините чипове в момента е на ниво от 19% под рекордната си стойност на затваряне от 14 164.53 пункта през миналия октомври.
По-широките пазарни индекси също регистрираха загуби вчера. Индексът Standard & Poor's 500 падна с 38.82 пункта, или около 3%, до 1 283.15 пункта, докато технологичният Nasdaq загуби 79.89 пункта, или 3.3%, до 2 321.37 пункта.
Dow и S&P, който е 18% под рекордните си стойности от миналата есен, вече доближават продължителния спад от 20%, който традиционно означава мечи пазар.
Цената на суровия петрол вчера достигна 140.39 долара за барел, за да се установи в края на сесията на рекордните 139.64 за барел на Нюйоркската търговска борса (NYMEX).
Всички лоши новини вчера затъмниха доклад на Националната асоциация на имотните посредници, според който продажбите на съществуващи домове са нараснали с 2% през май, което е второто увеличение за последните 10 месеца.
Най-големият страх на Уолстрийт е, че покачващите се цени и опасенията за техните финанси ще принудят американците да ограничат разходите си, с което ще подсилят икономическия спад.
Тези опасения бяха подкрепени от последните данни за БВП на страната. Икономиката на САЩ е нараснала с 1% на годишна база през първото тримесечие, съобщиха вчера от Търговския Департамент. Това е леко подобрение в сравнение с предварителните прогнози, но все още недостатъчно.
Цените на държавните облигации нараснаха рязко. Доходността на 10-годишните държавни облигации, падна до 4.03%, в сравнение с 4.10% в сряда.
Доларът се търгуваше разнопосочно спрямо останалите основни световни валути, докато цената на златото, което се използва за хеджиране срещу инфлацията, скочи.
В отделен доклад Министерството на труда вчера съобщи, че броят на първоначалните молби за помощи за безработица остава непроменен на 384 000 миналата седмица. На Уолстрийт обчае очакваха леко понижение.
Броят на губещите акции вчера надхвърли този на печелившите в съотношение 6 към 1 на Нюйоркската фондова борса, докато изтъргуваният обем достигна 5.11 млрд. акции.
Индексът Russell 2000 на по-малките компании падна с 2.5%, до 698.42 пункта.
В останала част от света японският основен индекс Nikkei се раздели с 0.05%, британският FTSE 100 загуби 2.6%, доато германският DAX и френският CAC-40 паднаха с по 2.4%.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)