Европейската комисия представи предложение за изменение на разпоредбите и разширяване на обхвата на Регламента относно трансграничните плащания в евро от 2001 г., съгласно който разходите за трансграничните банкови преводи в евро в ЕС са равни на разходите за преводи на национално ниво, съобщи българската пресслужба на ЕК.

Предложението е в отговор на бързото развитие на пазара на плащанията в ЕС. То цели принципът за равни такси да обхване директните дебитни плащания. Предложението съдържа и някои разпоредби, целящи подобряването на защитата на интересите и правата на потребителите и облекчаването на тежестта, свързана със статистическата отчетност.

Комисарят за вътрешен пазар и услуги Чарли Маккрийви заяви, че е "от основно значение за един интегриран пазар на плащанията да се гарантира потребителите на платежни услуги да не намират практически различия между националните и трансграничните транзакции. Това ново предложение е естествено допълнение към постепенното създаване на Единната зона за плащания в евро, която би довела до значителни спестявания и облаги за европейските потребители и предприятия".

Предложението е крайният резултат от процеса на преразглеждане на Регламент 2560/2001, започнат от Комисията през 2005 г. и приключил с публикуването на доклада през февруари 2008 г. (вж. IP/08/305). Заключението на доклада е, че Регламент 2560/2001 трябва да бъде изменен и да вземе предвид възникването на Единната зона за плащания в евро, да отстрани някои слабости, открити по време на процеса на преразглеждане, и да бъде приведен в съответствие с Директивата относно платежните услуги (2007/64/ЕО) с цел да се създаде напълно последователна законова рамка за плащанията в Европа.

По силата на предложението принципът за равни такси ще обхване директните дебитни плащания, които ще бъдат достъпни в трансграничен план след ноември 2009 г. (вж. IP/07/1914). Разходите за трансграничен директен дебит в евро ще бъдат същите, както разходите за директен дебит на национално ниво, което е вече факт при кредитните преводи, тегленето на пари в брой от банкомати и плащанията с карти. Предложението предвижда също така създаването на органи за извънсъдебно решаване на спорове, свързани с трансграничните плащания, с което ще се подобри защитата на правата на потребителите в тази област.

Предложението цели също така постепенното премахване на някои задължения за статистическа отчетност, свързани с баланса на плащанията, като по този начин ще облекчи административната тежест и финансовите пречки и ще улесни постигането на Единната зона за плащания в евро. Ако бъде одобрен от Европейския парламент и Съвета, новият регламент ще замени съществуващия текст след 1 ноември 2009 г.

Регламент 2560/2001 относно трансграничните плащания в евроРегламентът на Европейския парламент и Съвета (ЕО) - 2560/2001 относно трансграничните плащания в евро влезе в сила на 31 декември 2001 г. В момента той се прилага за кредитните преводи, тегленето на пари от банкомат и електронните плащания (вкл. плащания с карти), които се извършват в евро за суми до 50 000 евро. Той гарантира таксите за потребителите, които извършват трансгранично плащане в евро да бъдат същите, както при съответното плащане в евро в тяхната страна.

Регламентът в действителност понижи таксите за трансгранични плащания в евро до ниво на таксите на национално ниво и насърчи сектора на платежни услуги в Европа да изгради общоевропейска инфраструктура за плащания, която е необходима за създаването на Единната зона за плащания в евро (SEPA).