Близо седем от десет институционални фонд мениджъри вярват, че светът е в рецесия, според проучване на Merrill Lynch, направено през октомври. Резултатът показва скок на песимизма спрямо 44%, отчетени през септември.

Повечето мениджъри смятат, че свиването на кредитирането удря икономическия ръст. Тези, които считат, че монeтарната политика е твърде затегната, стигат до 59% - повече от два пъти над нивото от 29% през септември.

Делът на мениджърите, които искат компаниите да използват паричните потоци, за да възстановят капитала си, скача на 55% от 40% за предходния месец.

Добрата новина? Многото мрачни очаквания вече са отразени на фондовите пазари. И още нещо, три фактора се носят във въздуха при ралита, считат анализатори. Апетитът за риск е много нисък. Нивата на кеш са много високи. И има ръст на мениджърите, които търсят подценени акции.

Това е началото на този спад, считат 43% от запитаните. Това е почти три пъти повече от 15% през септември и е най-високата стойност от десетилетие.

Единственото, което липсва, е някакъв катализатор да привлече целия този кеш обратно.

Средното ниво на кеша през октомври е 5.3%, което е най-високото от 2003 г.

Медиджърите смятат, че много от колегите им са още твърде оптимистично настроени. Общо 92% казват, че очакванията на анализатори за печалбите на компаниите са високи.

Това идва от факта, че 60% очакват световната икономика да се свие през следващите 12 месеца спрямо 37% през септември. Рекордните 74% виждат корпоративните печалби да паднат. Също така 87% мислят, че оперативните маржини ще се понижат.

Склонността към риск на мениджърите е спаднала до рекордни дълбочини. Общо 43% казват, че са приели по-кратки инвестиционни хоризонти спрямо 39% през септември.

А порцията, наблягащи на инвестиции в облигации, скача на 17% спрямо 4% преди месец.

Страхът от стагфлация спада. През юли 82% са виждали световната икономика да се бори с по-висока от тренда инфлация и по-нисък ръст. Сега 30% са на това мнение, докато 67% очакват нисък ръст и инфлация.

Нетно 73% виждат инфлацията дори да се понижи през следващите 12 месеца.

Мениджърите са най-мрачни в очакванията си за Европа. Общо 41% слагат по-малко тегло при европейските акции.

Порцията избягващи американските книжа пък пада до 18% спрямо 26% през септември. Но в същото време САЩ бе единственият регион с преобладаващо тегло.

30 на сто считат, че корпоративните печалби в Еврозоната имат най-лошата перспектива от всички пет региона. 29% смятат перспективите за САЩ като най-добри и ще наблегнат на американски книжа през идващата година.