ЕС настоява за реални решения по време на напрегната среща на върха с китайския президент
Големият търговски излишък на азиатската страна спрямо блока и подкрепата ѝ за Русия са основните причини за обтегнатите двустранни отношения.
&format=webp)
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за „необходимо“ пребалансиране на търговските отношения с Китай по време на напрегната среща на върха в четвъртък с президента на страната Си Цзинпин, съобщава Reuters.
Фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща откриха еднодневната среща в Пекин, като поискаха „реални решения“ на дългогодишни проблеми, сред които големия търговски излишък на Китай спрямо блока и подкрепата му за Русия.
„Със задълбочаването на сътрудничеството ни се задълбочиха и дисбалансите. Достигнахме повратна точка“, твърди Фон дер Лайен, според предварителна реч, цитирана от Financial Times. „Пребалансирането на двустранните ни отношения вече не е опция, а е от съществено значение.”
Си също заяви, че отношенията са в „критичен момент“ и че ЕС и Китай трябва да „направят правилните стратегически избори“ в „променящия се и бурен свят“. Той призова Брюксел да задълбочи сътрудничеството, за да „осигури повече стабилност и сигурност за света чрез пълноценни отношения между Китай и ЕС“.
Фон дер Лайен и Коща ще проведат разговори и работен обяд с китайския президент и ще присъстват на среща и официална вечеря с премиера Ли Цян. Фон дер Лайен ще даде пресконференция по-късно в четвъртък.
Очакванията за срещата на върха, отбелязваща 50 години дипломатически отношения между Европейския съюз и Китай, са ниски след седмици на ескалиращо напрежение и спорове относно нейния формат. Си е отказал да пътува до Брюксел, където първоначално е трябвало да се проведе срещата и по искане на Пекин продължителността ѝ е съкратена от два на един ден, пише BBC.
Една от основните причини за влошаването на двустранните отношения е въпросът за войната в Украйна.
Решението на ЕС от миналата седмица да наложи санкции на две китайски банки за ролята им в доставките за Русия разгневи Пекин в навечерието на срещата на върха и създаде напрегната атмосфера. Китай подчерта, че е изразил несъгласието си с тази мярка пред еврокомисаря по търговия.
Освен това циркулира информация, че китайският външен министър Ван И е казал пред Кая Калас – върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи, че Пекин не иска Русия да загуби войната. Това противоречи на официалната неутрална позиция на Китай, отбелязва BBC.
По думите на Ван И войната между Русия и Украйна отвлича вниманието на САЩ от съперничеството с Китай. Пекин отрича въпросните изказвания.
По-рано тази година Калас определи азиатския гигант като „ключов фактор за войната на Русия“ в Украйна и добави, че „ако Китай наистина иска да спре подкрепата си, това ще има ефект“.
Търговските отношения също са от централно значение за ЕС. Европейските политици са все по-притеснени от евтините, субсидирани китайски стоки, които заливат пазарите на континента, тъй като стремежът на Пекин към самодостатъчност намалява търсенето на европейско производство. Миналогодишният търговски дефицит с Китай е 305,8 млрд. евро, като тази цифра се е удвоила само за девет години.
Данните за китайската търговия показват, че износът на стоки за Европа е нараснал с 7% до 243 млрд. евро през първата половина на годината, докато вносът от блока е спаднал с 6% до 106 млрд. евро.
„За да бъдат устойчиви, отношенията трябва да бъдат взаимноизгодни“, подчерта Фон дер Лайен. „От жизненоважно значение е Китай и Европа да признаят съответните си опасения и да предложат реални решения.“
Коща настоя Си да използва влиянието на Пекин върху Москва, „за да сложи край на агресивната война срещу Украйна“, посочва Financial Times. Китай отказа да осъди пълномащабната руска инвазия и е обвиняван, че подкрепя Москва с износ на стоки с двойна употреба.
„Не винаги сме на едно мнение. Все пак имаме общ интерес от поддържането на конструктивни и стабилни отношения“, добави Коща.
Си заяви, че Китай и ЕС са „големи играчи в международната общност“ и трябва да поддържат двустранните си отношения „в правилната посока“.