Зеленски сигнализира за отказ от концентрацията на власт след масовите протести
Украинският президент казва, че се съветва с Киър Стармър относно независимостта на антикорупционните органи
&format=webp)
Украинският лидер Володимир Зеленски смекчи позицията си относно поставянето на антикорупционните органи под контрол на изпълнителната власт, като одобри нов законопроект, за който заяви, че ще гарантира независимостта им. Това стана след като се е консултирал с министър-председателя на Обединеното кралство Киър Стармър, пише Financial Times.
Украинският държавен глава обяви, че законопроектът ще бъде внесен във Върховната Рада (украинския парламент). По-рано през деня Зеленски каза, че е обсъдил предложението със Стармър, който, по думите му, е „предложи да бъдат включени експерти, които могат да допринесат за дългосрочно сътрудничество в антикорупционните инициативи“.
Изказването на Зеленски и разговорът му с британския премиер идвад след масови протести срещу неговите усилия да подчинени антикорупционните органи на назначен от него главен прокурор. Това предизвика най-големите антиправителствени демонстрации в Украйна от началото на пълномащабната инвазия на Русия. Ходът беше остро осъден от ЕС и страните от Г-7, а критиците го определиха като опит за авторитарна концентрация на власт.
Остава неясно доколко новият законопроект ще възстанови пълната независимост на Националното антикорупционно бюро и Специализираната антикорупционна прокуратура.
Недоволството от Зеленски ескалира на фона на задълбочаваща се политическа криза, породена от собствените му действия. В сряда в Киев се състоя втори ден на протести, като около 10 000 демонстранти - над три пъти повече от предходния ден - скандираха „Срам!“ и настояваха Зеленски да „наложи вето на закона“. Хиляди други протестиращи излязоха и в градове като Харков, Одеса и Лвов, предава FT.
„Всички чуха какво казват хората“, заяви Зеленски в обръщението си към нацията в сряда вечерта. „Това няма да остане без отговор.“
Опозиционният депутат Ярослав Железняк, който е сред народните представители гласували против закона, обяви в четвъртък, че той и още 47 депутати са внесли отделен законопроект за отмяна на промените, които ограничават правомощията на Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).
Зеленски оправда първоначалното си предложение за поставяне на НАБУ и САП под контрола на главния прокурор с аргумента, че целта е била разкриване на руски шпиони.
Протестите са сред най-големите в страната след събитията от 2014 г., когато Евромайданът изведе Украйна към прозападен курс.
Според информация на FT от протестиращи, военното ръководство е наредило на войниците да не присъстват на протестите и да не публикуват критични постове в социалните мрежи. Въпреки това много от тях, включително облечени в униформа, все пак се включиха в демонстрациите в Киев. FT разказва за ветеран с двустранна ампутация, държащ плакат с надпис: „Ние се бием за Украйна, не за твоята безнаказаност.“
Критиките към Зеленски са остри и безпрецедентни за военновременната обстановка в страната. От началото на руската инвазия през 2022 г., общественото недоволство бе приглушено в името на националното единство. Сега обаче този консенсус започва да се пропуква, коментира FT.
Критиците посочват, че първоначалният закон, приет с необичайна бързина и непрозрачност, напомня на печално известните „диктаторски закони“ от 2014 г., дали извънредни правомощия на проруското управление на Виктор Янукович.
НАБУ и САП приветстваха ревизирания вариант на законопроекта на Зеленски и заявиха, че той възстановява „всички процесуални правомощия и гаранции за независимостта“ на двете институции.
В съвместно изявление те посочват:
„НАБУ и САП участваха в изготвянето на текста и призовават Върховната Рада да приеме президентската инициатива като основа и в пълен обем възможно най-скоро. Това ще помогне за предотвратяване на заплахите за наказателните производства, водени от НАБУ и САП.“
Във Вашингтон, преди последните отстъпки от страна на Зеленски, сенаторите Джийн Шахийн (демократ) и Линдзи Греъм (републиканец) публикуваха съвместно изявление в сряда, в което похвалиха „огромния напредък“, постигнат от Украйна в борбата с корупцията след 2014 г., въпреки руската агресия.
Все пак те предупреждават относно новия закон: „Опасенията ни са, че той подкопава значителна част от този напредък.“
Всичко това се случва на фона на продължаващата руска офанзива, при която наземните сили на Москва напредват с най-бързото темпо от над година насам, а въздушната война се ожесточава.
При нощна руска атака с дронове в историческия център на Одеса бяха ранени поне четирима души, съобщи областният управител Олег Кипер. Нападението стана часове след като третият кръг на мирните преговори между украински и руски представители в Истанбул приключи без съществен напредък към прекратяване на конфликта.
В четвъртък Кремъл заяви, че не вижда възможност за среща между Владимир Путин и Зеленски преди края на август. Украинският президент настоява, че ключовите въпроси за прекратяване на най-големия военен конфликт на европейска земя от поколения насам могат да бъдат решени само на пряка среща между него и руския лидер.