За разлика от търговията с акции, търговията със стокови фючърси на руската борса отбеляза само едно спиране през последните два месеца (17-19 септември). На фона на нестабилността на пазара на акции, една част от средствата преминаха в стокови активи, което обаче доведе до стабилен растеж единствено на златото, пише в. "Коммерсантъ".

Използването на стоковите фючърси в качеството им на защитен инструмент е познато на всички развити пазари, но пазарът на стокови деривати в Русия е едва в начален стадий. Едва настоящата криза доведе до "насрещни течения": докато цените на акциите падаха, тези на суровините растяха.

Разбира се играчите се опитваха да хеджират, но развитието на оптимална стратегия за защитата на неразвития руски пазар като цяло е трудно. Краткосрочните спекулации обаче донесоха печалби.

Петролният срив

През септември цените на петрола падаха в световен мащаб- не само че бяха пробити ключовите нива от 100 долара, но и се намесиха фактори като съкращаването на потреблението в САЩ със 7.1% от началото на годината .

Стабилното предлагане води до спад на търсенето, а възможност пазарите да бъдат обхванати от мечи настроения има само при съкращаване на добива от страна на ОПЕК или рязко поевтиняване на долара.

Руските анализатори са настроени песимистично. "Руският петрол поевтиня през септември. При това под психологическата граница от 100 долара. Перспективи за значителен ръст няма, цените могат да паднат с още 20-25%, но аз не вярвам, че в прогнозите за стабилизиране на цените на около 50 долара за барел", смята анализатор.

Скъпоценната разнопосочност


Цените на златото в световен мащаб се повишиха през септември с 6.5%. За разлика от петрола скъпоценният метал игнорира курса на долара и играчите на световните пазари масово хеджираха в него.

Анализаторите очакват, че през следващата една година цените им в световен мащаб, а значи и в Русия, почти непрекъснато ще растат.

Не така обаче стоят нещата със среброто, чиито цени паднаха с 10.5% за месец. Въпреки това анализаторите очакват, че цените на руския пазар ще се повишат с 3.6% през октомври и общо 2.95% за годината.

"Обемът на търговия с фючърси на злато на руския пазар растат, достигайки до нови и нови рекорди. Фючърсите на среброто са по-малко ликвидни но благодарение на високата волатилност на пазара те са привлекателни за спекулантите", коментира анализатор.

Ако кризата се задълбочи и при нови спирания на работата на борсата, не е далече
моментът, в който ще видим златото над историческия рекорд от 1030 долара за тройунция, коментират анализаторите.