Преди тридесет години, Шенжен (Китай) бе едно обикновено рибарско пристанище.Преди около десетина години, обаче, то започна да се превръща в малък регионален център.Днес Шенжен посреща повече товарни кораби от Дубай, Ню Йорк и Токио взети заедно.

Шенжен е само един пример за това как глобализацията превръща второстепенни градове в търговски сили.

Списание "Форбс" публикува класация на десетте града, които ще се наредят до Лондон и Ню Йорк по световно значение в близките години.

Подредбата е изготвена въз основа на Световния индекс на развиващите се държави на MasterCard, в който са включени 65 града в 30 развиващи се страни.

Те са подредени по няколко различни критерии - бизнес среда, икономически ръст, сектор на финансови услуги, транспортни връзки с останалия свят, стандарт на живот, престъпност, образование и др.

Петнадесет от градовете в топ 30 и четири от тези в топ 10 са в Китай.

На пето място е Сантяго (Чили) - град с население от едва 250 000 души, но с важно икономическо значение за Латинска Америка.

Според изследване на Elfrink, най-натовареното пристанище в света е Сингапур. Благодарение на стратегическото си разположение между Китай и Индия, градът днес е световен търговски център и един от най-важните градове по отношение на научните изследвания в областта на фармацевтиката.

Според "Форбс: десетте нови супер градове ще бъдат:

10. Шенжен (Китай)

9. Банкок (Тайланд)

8. Варшава (Полша)

7. Мексико Сити (Мексико)

6. Гуангжоу (Китай)

5. Сантяго (Чили)

4. Куала Лампур (Малайзия)

3. Будапеща (Унгария)

2. Пекин (Китай)

1. Шанхай (Китай)