Световната финансова криза доминира на срещата на АСЕМ
Световната финансова криза и преодоляването на последиците от нея доминират Седмата среща на върха на Азиатско-европейския форум (АСЕМ), която беше открита днес в китайската столица Пекин. Във форума участва президентът Георги Първанов.
В срещата, която протича в Голямата зала на народа (китайския парламент), участват лидерите на 45-те партньори от АСЕМ - 10-те държави-членки на АСЕАН, Китай, Япония, Република Корея, Индия, Монголия и Пакистан, 27-те страни от ЕС, Европейската комисия и Секретариатът на АСЕАН.
Темата на двудневната среща е "Визия и действие: към печелившо решение".
Участниците ще дискутират в четири сесии международното икономическо и финансово положение, глобални проблеми като продоволствената сигурност и готовността за борба с природните бедствия, енергийната сигурност и промените в климата, задълбочаването на диалога между цивилизациите.
Президентът на Китай Ху Цзинтао призова при откриването на форума страните по света да засилят политическата координация в борбата с глобалната финансова криза. Сблъсквайки се с това глобално предизвикателство, международната общност трябва да развива политическата координация, да засилва сътрудничеството и да даде общ отговор, каза президентът на Китай.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу отбеляза, че световната финансова криза е показала необходимостта от по-задълбочен диалог, по-голямо разбиране и координация между страните.
Президентът Георги Първанов ще направи изказване пред форума утре в сесията "Устойчиво развитие: цели на хилядолетието за развитие, енергийна сигурност и промени в климата, социално единство".
Срещата на върха в Пекин е първото събиране на лидерите на 45-те страни-партньори от АСЕМ, след втория етап на разширяване на форума през 2006 г. Това е и първо участие на България в среща на най-високо ниво на АСЕМ след решението за приемане на страната ни във форума, взето на Шестата среща на върха в Хелзинки през септември 2006 г.
АСЕМ, създаден през 1996 г., е процес на диалог и сътрудничество между Азия и Европа. Основните цели на АСЕМ са насочени към балансирано развитие на сътрудничеството между Азияи Европа в политическата, икономическата и социално-културната област.
45-те страни партньори от АСЕМ представляват 60 на сто от световното производство и две трети от световната търговия. Срещите на върха на АСЕМ се свикват веднъж на две години (в четните години) последователно в азиатска и в европейска държава.
По-рано днес президентът Георги Първанов се срещна с премиера на Виетнам Нгуен Тан Зунг. Двамата отбелязаха необходимостта от активизиране на търговско-икономическите връзки между България и Виетнам.
Двустранният стокообмен е нараснал с 40 на сто миналата година, но двете страни оценяват това като недостатъчно, беше посочено на срещата. Премиерът Нгуен Тан Зунг посочи, че страната му има желание за задълбочаване на сътрудничеството в образованието и науката, както и че има интерес към използването на виетнамска работна ръка в България.
Президентът Първанов прие поканата да посети Виетнам в началото на следващата година и предложи по време на визитата да се състои съвместен бизнес форум като възможност за активизиране на икономическите връзки.
Президентът Първанов ще се срещне утре с президента на Индонезия о.з. ген-лейт. Сусило Бамбанг Юдхойоно и с премиера на Индия Манмохан Сингх.
Източник: БТА