Азия и Европа постигнаха консенсус за кризата
Азиатските и европейските лидери обявиха, че са постигнали консенсус по начините за справяне със световната финансова криза и ще представят становищата си на срещата на върха на Г-20, която ще се състои на 15 ноември във Вашингтон, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Преди подготовката на тази среща на върха (във Вашингтон), всички изразиха пред нас желанието си тя да завърши с вземането на някакви решения. Всеки добре разбра, че не е възможно да се събираме просто за да си приказваме. Ще бъдат взети решения", заяви френският президент Никола Саркози в края на двудневната среща на върха на Азиатско-европейския форум (АСЕМ) в Пекин, в която участваха лидери на 43 азиатски и европейски страни. На форума България беше представена от президента Георги Първанов.
Г-20 включва развитите световни икономики и най-големите развиващи се държави като Бразилия, Индия и Китай. В нея влиза и ЕС, представен от ротационния си председател, в случая Франция.
Лидерите на АСЕМ призоваха за нови правила за управление на световната икономика и водеща роля на МВФ при оказването на помощ на пострадали от финансова криза страни.
Азиатско-европейският форум обикновено не взема решения и приетата от лидерите му заключителна декларация показва колко силно се е отразила кризата на световните пазари на световното обществено мнение и световните институции, отбелязва АП.
"Със задоволство потвърждавам, че Европа и Азия са еднакво решени и ангажирани да работят заедно", заяви председателят на Европейскатка комисия Жозе Мануел Дурау Барозу на заключителната пресконференция.
Той добави, че участниците ще използват декларацията си като основа за подхода си към срещата на върха на Г-20 във Вашингтон.
Преди идването си на форума в Пекин Франция и ЕС ясно изразиха желанието си азиатските страни, особено Китай и Индия, да се включат в кампанията им за реформа на международната финансова система и създаването на "нов Бретън Удс".
Тази идея се посреща хладно във Вашингтон от администрацията на Джордж Буш. Заключителната декларация на форума в Пекин показва, че 43-те страни участнички в АСЕМ - 27-те от ЕС и 16 азиатски държави - подкрепят тази инициатива, отбелязва АФП.
Източник: БТА