Рано е да погребем Кремиковци, затова да го оставим в латентно състояние и там да останат да работят около 3500 души, заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Според него от комбината трябва да бъдат съкратени около 1200 души, а мръсните производства да спрат.

През септември 1 т метал струваше 720 евро, сега на италианския пазар струва 420-430 евро за тон. Себестойността в Кремиковци е около 620 евро на тон. В тази ситуация от Алсерол Митал нямат интерес към комбината, ми съобщиха от компанията, посочи Димитров.

Продължават разговорите с един купувач отвън и двама от България, като един от тях е бившият собственик на Кремиковци Валентин Захариев, каза Димитров.

Междувременно днес продължават протестите на работещите в комбината. В 8 часа те отново се събраха на площад "Св. Александър Невски", откъдето тръгнаха към сградата на Министерския съвет.

Вчера работниците протестираха повече от 10 часа, като поискаха оставката на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, ако не вземе спешни мерки за спасяването на комбината. По-късно министър Димитров обяви, че със синдиците и синдикатите на комбината е постигнато съгласие държавата да съдейства на дружеството бързо да продаде продукцията, с която разполага и със средствата незабавно да започне изплащането на августовските и септемврийските заплати.

Изпълнителният директор на фирмата Ворскла Стийл - България Виктор Демянюк обвини част от мениджмънта на Кремиковци в източване на суровини и готова продукция, като обяви, че ще предаде сигналите на прокуратурата.

От днес трябва да започне спирането на коксохимичната инсталация. Според специалисти съоръжението ще е жизнеспособно още около десетина дни. А дали коксохимът ще бъде затворен окончателно зависи от намирането на инвеститор през това време.

Източник: bTV/БГНЕС/БНР, Снимка: БГНЕС