В краткосрочен план в Силициевата долина в САЩ се очакват проблеми, пише Forbes. Новосъздадените технологични компании ще трябва да оцелеят през 2009 г., а съкращенията ще бъдат на мода.

Рисковите капиталисти също ще получат тежък удар. Техните инвеститори, между които са и пенсионните фондове, изпитват проблеми. Средствата ще бъдат в недостиг през 2009 г., независимо дали става въпрос за пенсионни фондове, рискови капитали или стартъп компании. Уолстрийт е разорен.

Уолстрийт обаче е разорен от осем години що се касае до Силициевата долина. Рисковите капиталисти вече не инвестират с идеята компаниите им да излязат на борсата. Ако бъде осъществено IPO, това е просто прецедент.

От 2002 г. насам е имало само 351 първични публични предлагания на акции измежду 19 300 компании, подкрепени от рисков капитал, което прави по-малко от една на 50.

Идеята за IPO в момента изглежда като нещо останало в 90-те годни на миналия век. Броят на IPO-тата през 1996 и 1997 г. е по-голям от този на първичните предлагания за целия период 2001-2008 г. Съотношението между сливания и придобивания (M&A) и IPO се е променило от 1:1 в периода 1996-2000 г. до 6:1 в периода 2001-2008 г.

Уолстрийт избягва да рискува да инвестира в относително малки, бързо растящи и нерентабилни технологични компании. Компания с ръст на приходите от 100 млн. долара вече не е интересен кандидат за IPO.

Например компания като Amazon.com, която стана публична през 1997 г., може би никога нямаше да осъществи IPO при тези пазарни условия. Вместо това тя щеше да стане част от примерно Walmart и най-вероятно щеше да бъде закрита при спукването на технологичния балон. При днешните пазарни условия една компания трябва да е от ранга на Google, за да осъществи IPO.

За повечето компании тази летва е прекалено висока.