Световните индекси отбелязаха понижение днес, след драстичния обрат в движението на щатските индекси, отблъснали се от дъното си в средата на деня и завършили силно на положителна територия.

Развиващите се пазари не изневериха на положителния тренд, като прекъснаха четиридневното си понижение, водени от руските индекси.

Индексът Micex се повиши моментно с 10.5%, с което загубата му през тази седмица се намали значително до 5.3%.

След като притесненията от спада в цената на петрола и останалите суровини отстъпиха на надеждите за възстановяване, или поне частична корекция, инвеститорите отново се връщаха към фондовия пазар на Русия.

Вчера цената на петрола се понижи до 23-месечно дъно, при под 55 долара за барел, но към момента черното злато се разменя на ниво от около 58 долара за барел.

Унгарският BUX също бе сред най-повишаващите се от развиващите се европейски пазари, като добави над 5% към стойността си.

Индексът, следящ развиващите се пазари MSCI Emerging Markets Index, се повиши с 1.2% до ниво от 530.47 пункта, след като за предходните три борсови сесии загуби над 10% от стойността си.

От началото на годината развиващите се пазари са загубили над 57% от пазарната си капитализация, до голяма степен вследствие на спада в цените на суровините и финансовата криза. Индексът Reuters/Jefferies CRB Index, следящ представянето на 19 основни суровини, се понижи до пет годишен минимум вчера.

Ръстът в Европа последва този в Азия, където китайският CSI 300 Index приключи с повишение от 3.7%.

Повишение днес от по над 3% регистрираха индексите на Чехия, Унгария, Румъния и Полша.

Разбира се ние отново се разграничихме от повишенията, верни на наложилата се тенденция като развиващ се пазар да падаме с повече от развитите при спад на световните пазари, а при тяхното повишение отново да падаме.

Половин час преди края на борсовата сесия SOFIX се пребори с психологическото ниво от 400 пункта и го проби, понижавайки се с 3.4% до ниво от 393.55 пункта, стойност най-ниска от неизвестен брой години насам.